The rest of the question is the attached figure.
============================================
Δ AYW a right triangle at Y ⇒⇒⇒ ∴ WA² = AY² + YW²
And AY = YB ⇒⇒⇒ ∴ WA² = YB² + YW² → (1)
Δ BYW a right triangle at Y ⇒⇒⇒ ∴ WB² = BY² + YW² → (2)
From (1) , (2) ⇒⇒⇒ ∴ WA = WB →→ (3)
Δ CXW a right triangle at Y ⇒⇒⇒ ∴ WC² = CX² + XW²
And CX = XB ⇒⇒⇒ ∴ WC² = XB² + XW² → (4)
Δ BXW a right triangle at Y ⇒⇒⇒ ∴ WB² = XB² + XW² → (5)
From (4) , (5) ⇒⇒⇒ ∴ WC = WB →→ (6)
From (3) , (6)
WA = WB = WC
given ⇒⇒⇒ WA = 5x – 8 and WC = 3x + 2
∴ <span> 5x – 8 = 3x + 2</span>
Solve for x ⇒⇒⇒ ∴ x = 5
∴ WB = WA = WC = 3*5 + 2 = 17
The correct answer is option D. WB = 17
Answer:
18 ounce package for $6.30
Step-by-step explanation:
For each one, you divide the money by the package to see how much it is per ounce.
2.59 / 7 = $0.37 per oz
4.56 / 12 = $0.38 per oz
6.30 / 18 = $0.35 per oz
Answer:
780,000 if it was at least 785k then you round it to 790k
Answer:
256.25
Step-by-step explanation:
if you have a 20% discount then you are paying 80% if the original cost.
so 80% of the original price is 205
.80x = 205
x = 205/.80