1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anna007 [38]
2 years ago
9

What is the answer to the math problem 6+(-3)

Mathematics
2 answers:
MA_775_DIABLO [31]2 years ago
8 0
The answer should be 3
Dmitrij [34]2 years ago
8 0

Answer:

3

Step-by-step explanation:

.-.-.-.-.

You might be interested in
The function f(x) = -6x. The graph of g(x) is f(x)vertically stretched by a factor of 7 and reflected in the x-axis. What is the
geniusboy [140]
B. g(x) = 42
A flip over the x-axis means you flip the sign. A stretch means you multiply the factor of stretch to the coefficient.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A hummingbird weighed w ounces. One day the hummingbird drank 8 times its weight in water and ate half its weight in food. Which
Alexxandr [17]
T=8w+w/2
i hope this helps :)
5 0
2 years ago
If 2 pounds of bananas cost $1.89, what is the cost per pound? Show your work
OLEGan [10]
You can set up an expression where p = the pounds of bananas.
With that information, 2p =$1.89
To figure out the cost per pound, you want the cost of 1 p. Therefore, you divide both sides by 2. 
p = $1.89/2
p = $0.945
(since it is money you normally round to two decimal places so you would say $0.95 or 95 cents)
6 0
3 years ago
PLEASE HELP ASAP!!! CORRECT ANSWER ONLY PLEASE!!! I CANNOT RETAKE THIS!!
kodGreya [7K]

y^2 (y + 2) + 16(y + 2)

(y+2) (y^2+16)

3 0
2 years ago
How do you identify the constant of proportionality when given a graph?
Rzqust [24]
Find two easy points on a graph and go over however many times you need to rise and how many times to you run.
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Please help! (Will give brainliest answer and hearts) Thank you and have a nice day!
    6·1 answer
  • An athlete eats 75g of protein per day while training. How much protein will she eat during 23 days of training? Write your answ
    12·2 answers
  • Ten less the quotient of a number and 3 is 6
    7·1 answer
  • Factorize:x^3+16x^2+11x+6
    6·1 answer
  • Whats the awnser <br>x-9.8=24
    7·1 answer
  • What is the sum of two consecutive integers that equal 131
    12·1 answer
  • A rectangle has an area of 25 square feet. A similar rectangle has an area of 240 square feet. What is the ratio of the areas of
    11·1 answer
  • I need help understanding “1 more foot every...”
    8·1 answer
  • A line is parallel to y=4x-2 and intersects the point (5,-11)
    10·1 answer
  • 100 points!!!!!
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!