1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nataly_w [17]
3 years ago
5

An adult's dinner costs $7. A family of 2 adult's and 2 children pays $22 for their dinners. How many does a child's dinner cost

?
Mathematics
1 answer:
bonufazy [111]3 years ago
8 0

Answer:

A child's dinner costs $4

Step-by-step explanation:

7 + 7 = 14

22 - 14 = 8

8 / 2 = 4

You might be interested in
Why 3/6 is not equivalent to 2/9
Westkost [7]
Because 3/6 equals 1/2 and 2/9 equals 1/3
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can you have a right triangle where the lengths of the legs are whole numbers and the length of the hypotenuse is 23? Explain.
dezoksy [38]
No you can't because a right angle is 90
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Evaluate a+b/2,if we know a=3 and b =6
Crazy boy [7]
4.5. because ⁼3=9, and 9 divided by 2 is 4.5
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
you choose a marble at random from a bag containing 12 red,12 blue,15 green,9 yellow and 12 black marbles
nirvana33 [79]

Answer:

okay i will pick one red one and i hope this helps lol

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Find a value for the following: (3+2)^3
dsp73
The answer is 125


To solve:

(3+2)=5. *Parentheses first*

5^3 = 125
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Bill rows his boat at 10 miles per hour. He rowed 20 miles down a stream and then rowed back to his starting point. The stream w
    5·2 answers
  • I need help finding the answers for this problem
    8·1 answer
  • Kimmy saving accounts has a balance of $76.23 in June by September her balance is 5 time as much as her June balance between Sep
    8·1 answer
  • 8x+2>34 Y’all know how to do this?
    11·1 answer
  • Find f(x)=x-1<br>find f(4)​
    8·1 answer
  • if anyone is good at pre-calc i will literally pay you $5 in apple cash to do a 2 page assignment plz if you're interested add m
    7·1 answer
  • D: 11
    7·1 answer
  • If 20 apples cost $7, what is the unit cost?
    5·1 answer
  • What is the graph of the equation y = -1/4 x + 2
    10·1 answer
  • The slope of (-2, -19) and (-12, 11)
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!