1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
MAXImum [283]
3 years ago
10

One fourth of the seed packs Ryan bought are violet. how many packs of violet seeds did Ryan buy

Mathematics
1 answer:
Klio2033 [76]3 years ago
5 0
Ryan bought 25 packs because 25 is equal to one-fourth.
You might be interested in
Help<br> Me plssssssss and Thxs
Vanyuwa [196]

Answer:

1. 7/10

2.1/10

3.6/10 (Simplifly is 3/5)

4. 1/10

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
7,000 is 10 times as much as 
Llana [10]
I think the answer is 700 as 700*10=7,000.
3 0
3 years ago
A bakery the price of the cake is nine dollars more than the price of a pie. One day the bakery sold 8 cakes and 14 pies for a t
gavmur [86]

Answer:

The price of the cake is $24 and the price of the Pie is $15

Step-by-step explanation:

Given

<em>Represent price of Cake with C and Price of Pie with P</em>

C = 9 + P

Cakes sold = 8

Pies sold = 14

Total = \$402

Required

Determine C and P

To represent the cakes and pies sold, we have the following expression

8C + 14P = 402

Substitute 9 + P for C

8(9+P) + 14P = 402

Open the bracket

72 + 8P + 14P = 402

Collect Like Terms

8P + 14P = 402 - 72

22P= 330

Divide both sides by 22

P = \frac{330}{22}

P = 15

Recall that

C = 9 + P

C = 9 + 15

C = 24

<em>Hence, the price of the cake is $24 and the price of the Pie is $15</em>

7 0
3 years ago
Help me with this math for 50 points
Lady_Fox [76]

The hot tub takes in 1,520 watts everyday to keep its water warm. A kilowatt has 1,000 watts (hence kilo means 1,000). 1,520 divided by 1,000 equals 1.520. However, this isn't free electricity - Each kilowatt costs 8 cents or 0.08 of a dollar. 1.520 x 0.08 = 12.160 or $12.16. We aren't done yet! This hot tub runs for 4 months (and we are assuming these months exactly have 30 days each). 4 x 30 = 120. $12.16 x 120 = $1,459.20. In order to keep the hot tub running, you need to pay 1,459.20 for all the kilowatts of electricity it takes.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What does the graph look like for y=-1/2 ×-2
Snezhnost [94]
My answer was deleted but ill post it again. it is a line plotted at the point (-2,-0.5) and the slope is down 1, right twice. this is a negative line.
6 0
3 years ago
Other questions:
  • The width of the vegetable garden is 1/4 its
    6·1 answer
  • Is 99 divisible by 6
    13·2 answers
  • Ok i dont get this helpp!!!
    13·1 answer
  • I'm having trouble solving this problem help asap
    8·1 answer
  • Randy has 53 inches of ribbon that he cuts into 6 pieces of equal length. What is the equal length of each piece of ribbon in in
    5·1 answer
  • A rectangle has a length of 14 inches and a width of 1 foot. What is the area in square inches?
    9·1 answer
  • David canoes 20km downstream in 2.5 hours his return trip takes 4 hours find the rate of his current. A 1.5 km/h B 1 km/h C 0.5
    7·1 answer
  • 1. Calculate the length of the space diagonal of a block with dimensions:
    13·1 answer
  • PLZ HELP ASAP!!!!! Show all work
    14·1 answer
  • Solve for x. 42-3x=30.<br> Please and thank you!<br> will mark brainliest!
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!