1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
VMariaS [17]
3 years ago
12

How much will you pay for 5 pounds of shrimp if the cost is 2 pounds for 10.99

Mathematics
1 answer:
slamgirl [31]3 years ago
5 0
Cost per 1 pound: <span>5.50

</span>Then you will pay <span>27.5 </span>for 5 pounds.
You might be interested in
Is (3,4) a solution to the system of<br> equations. <br> X + y = 7<br> x - 2y = - 5
Anuta_ua [19.1K]

Answer: Yes, the point (3,4) is a solution to the system.

===================================================

Proof of this:

Replace x with 3 and y with 4 in the first equation

x+y = 7

3+4 = 7

7 = 7

This confirms the first equation. Repeat for the second equation

x-2y = -5

3-2(4) = -5

3 - 8 = -5

-5 = -5

We get true equations for both when we plug in (x,y) = (3,4). This confirms it is a valid solution to the system of equations. It turns out it's the only solution to this system of equations. Visually, the two lines cross at the single location (3,4).

8 0
3 years ago
⭐ Question 3
mash [69]

Answer:

1/10

Step-by-step explanation:

Because there are 10 markers and only one is yellow. so you have a one in ten chance to pull a yellow marker.

<em>Hope this helps! Please let me know if you need more help or think my answer is incorrect. Brainliest would be MUCH appreciated. Also remember to rate answers to help other students, While leaving thanks to answers that help you. Have a great day!</em>

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
A school wants to buy a chalkboard that measures 4 feet by 6 feet. The chalkboard costs $10.00 per square foot. How much will th
Harlamova29_29 [7]

Answer:

$27.87

Step-by-step explanation:

if it is 1 by 2 you would multiply 1 x 2 and get 2 then multiply 13.87 x 2 to get 27.87 and it leaves you with $27.87

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
15 pts the cost of 5 cartons of fresh ice cream is $8.75 what is the cost of 11 such cartons
Morgarella [4.7K]

Answer:

C ($19.25)

Step-by-step explanation:

First, find how much 1 carton costs, which is $8.75 divided by 5, which is $1.75. So, to find how much 11 cartons cost, we just multiply by 11 to get [tex]\boxed{\$19.25}[\tex]

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
The graph of g(x) is the result of translating the graph of f(x) =  three units to the left. What is the equation of g(x)?
Marysya12 [62]
To translate it 3 to the left, g(x) = f(x+3)
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Factor the expression. k2 + 5kf – 50f2
    11·2 answers
  • Please help me now plz <br> I will mark you brainliest
    10·1 answer
  • Last month Maria hiked the 5-mile mountain trail a number of times and she hiked the 10-mile canal trail several times. Let x re
    14·1 answer
  • Then find the area bounded by the two graphs of y=2x^2−24x+42 and y=7x−2x^2
    5·1 answer
  • A company uses the formula T = 581s+150p to determine the total cost to purchase s computers and p printers. Which formula can b
    14·1 answer
  • Yankee with no brim yankee with no brim yankee with no brim yankee with no brim yankee with no brim
    9·2 answers
  • Nalini is a real estate agent. She is paid
    6·1 answer
  • Find wx? please help
    7·2 answers
  • Laptop computers are measured according to the diagonals of their screens. A 16-inch laptop has a screen that is 7 inches tall.
    10·1 answer
  • PLS HELP ME AS SOON AS POSSIBLE
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!