1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Gre4nikov [31]
3 years ago
14

Samuel has to sell concert tickets worth at least $90. The price of a child ticket is $8, and the price of an adult ticket is $1

5. Let y be the number of child tickets sold and x be the number of adult tickets sold. Which of the following graphs best models this situation?

Mathematics
2 answers:
zysi [14]3 years ago
8 0

Answer:

The correct graph is the second one, that the line intersects x at 6 and y at 11.5

Step-by-step explanation:

Samuel has to sell at least $90. So, in this graph if he sell only child ticket, he will have to sell 11.5 tickets. Or if he sell only adult tickets, he will have to sell at least 6.

svetoff [14.1K]3 years ago
5 0

Answer:

The last graph is the best models this situation.

Step-by-step explanation:

First we need to find the equation of ticket selling. To not loss any money from this business Samuel need to sell at least 6 adult or 11.25 child tickets. I know ticket number must be integer but those numbers are x and y values that line crosses through axes. The equation is:

8x+15y\geq 90

and the graph of this equation is attached.

You might be interested in
During a bike challenge, riders have to collect various colored ribbons. Each 1/2 mile they collect a red ribbon, each 1/8 mile
Oliga [24]
One red ribbon, 6 green ribbons and 3 blue ribbons total together would be 10 ribbons
3 0
2 years ago
One dozen eggs cost $1.98. How much does one egg cost?
rodikova [14]
We know that one dozen is 12 so with that all we need to do is divide $1.98 by 12 and get the unit price. The price for one egg is .165 cents. 
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
How many weeks are there in 588 days
vfiekz [6]
There are 84 weeks -hope this helped-
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
if anyone does the assistments math page can you please tell me what the perimeter of 8and 12 on a rectangle?
Vladimir79 [104]

Answer:

first find the value of x

4 0
2 years ago
Like many fast-food restaurant chains, Burger King provides information on the nutrition content of its menu items. This Excel f
Montano1993 [528]

Answer:

Check the explanation

Step-by-step explanation:

So multiple regression model is :

calories=6.53+3.84Protein+9.14Fat+3.94carbs-0.69sodium

So the calories in a triple whopper with cheese if protein=73 g, total fat=84 g, carbohydrates=52 g, and sodium=5.1 mg per serving is

calories=6.53+3.84\cdot 73+9.14\cdot 84+3.94\cdot 52-0.69\cdot5.1=1255.98

Residual is :

actual\, value\,of \,number\,of\,calories-estimated\,value\,of\,number\,of\,calories

1250-1255.98\\=\textbf{-5.98}

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Jane needs to miss fewer than 1/6 of the words on her spelling list.  If there are 18 words, how many can she miss?  Explain.
    13·2 answers
  • The graph represents distance traveled varying directly with time.
    6·2 answers
  • Solve for x 3{x-2}+1=3x-5
    12·2 answers
  • Todd is attempting to predict how much money his furniture company will make based on the amount raw materials the company curre
    14·1 answer
  • SOMEONE PLEASE HELP ME WITH THESE 3 MATH QUESTIONS!!!!!
    8·1 answer
  • The square root of 10 belongs to what family of real numbers
    11·1 answer
  • How to determine if the line is parallel , perpendicular, or neither
    5·1 answer
  • Who ever helps get 36 points
    10·1 answer
  • A solid silver spoon has a mass of 65.1g.
    15·1 answer
  • What is the solution to the system graphed below? ​
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!