1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
grandymaker [24]
3 years ago
8

Whats the product of 6 and 2y − 10x = 6

Mathematics
1 answer:
xz_007 [3.2K]3 years ago
7 0

Answer:5

Step-by-step explanation:

Ur mom

You might be interested in
The atomic number comes from
Alla [95]

Answer:

The number of protons is the answer

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
You cut 63 meters of rope into 9 equal pieces. How long is each equal piece of rope?
Rama09 [41]
7 Meters. 63/9=7

Oh no! Something went wrong while adding your answer
It's too short.<span> Write at least 20 characters to explain it well.</span>
4 0
4 years ago
Read 2 more answers
Find the measure of the angles(S) <br><br> Please help
kolbaska11 [484]

Answer:

10°

Step-by-step explanation:

the sum of interior angles of triangle is 180°

so. 8x+x+90°=180°

9x=90°

x=10°

4 0
2 years ago
Rachel uses 1/3 cup of oil for every cake she bakes. If she used 4 cups of oil one day, she made __ cakes. If she used 2 cups of
Leno4ka [110]

First answer: 12

Second answer: 6

=================================================

How to get these answers

She uses 1/3 of a cup for 1 cake, so we have this ratio

1/3 cup : 1 cake

Multiply both sides by 3 and we end up with

1 cup : 3 cakes

Then multiply both sides by 4 to change "1 cup" to "4 cups" and we have

4 cups : 12 cakes which is the answer to the first part

-------------

For part 2, we'll follow the same steps as before, but instead of multiplying both sides by 4, we do 2 instead because we're dealing with 2 cups of oil.

1/3 cup : 1 cake

3*(1/3 cup) : 3*(1 cake)

1 cup : 3 cakes

2*(1 cup) : 2*(3 cakes)

2 cups : 6 cakes which is the answer to the second part

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
One metre of ribbon costs $0.45. If Tabitha buys 225 metres of ribbon, how much will she have to pay? (Please help me! I have to
tatuchka [14]

Answer: $101.25

Step-by-step explanation:

Since we are given the information that one metre of ribbon costs $0.45 and that Tabitha buys 225 metres of ribbon, the amount that she will have to pay will be gotten by multiplying the cost of one meter of ribbon by the total meters that she bought. This will be:

= $0.45 × 225

= $101.25

Therefore, the cost is $101.25

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Jaime runs 2/3 of a mile in 1/6 of an hour. What is her unit rate, in miles per hour?
    8·2 answers
  • PLZ HELP: the answer to 5(x-1) the answer to this cannot be found online. THIS IS SIMPLE MATH I'M STILL CONFUSED SO PLZ EXPLAIN
    13·1 answer
  • When is the substitution method a better method than graphing for solving a system of linear equations?
    13·1 answer
  • if Mr Hughes had 2355 M of volleyball netting how many Nets can he make if each Court requires 9 meters of netting ​
    9·2 answers
  • A horse's mane grows at the rate of 6/5 centimeters per month. How many months will it take the horse's mane to grow 24/10 centi
    14·1 answer
  • Can someone help me on this question please
    6·2 answers
  • Factor completely 5x2 − 40
    6·1 answer
  • what will be the distance travelled at 5 seconds. PLEASE ANSWER IT I WILL MARK BRAINLIEST WHOEVER CAN ANSWER THIS PLEASE​
    11·2 answers
  • You are part of a school and have to report the results of standardized test scores. Which measure of central tendency would you
    15·1 answer
  • Im trying to do IXL and I dont understand the way my teacher teaches (ironic right?)
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!