1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Marizza181 [45]
4 years ago
7

Directions: Use a proportion to solve the problem.

Mathematics
1 answer:
spin [16.1K]4 years ago
5 0
So, since she weights 6 times more on earth, say for every lb on the moon  is 6lbs on earth then.

now, if 1lb on the moon is 6lbs on earth, how much is 90 earth lbs on the moon?

\bf \begin{array}{ccll}
moon&earth\\
\text{\textemdash\textemdash\textemdash}&\text{\textemdash\textemdash\textemdash}\\
1&6\\
m&90
\end{array}\implies \cfrac{1}{m}=\cfrac{6}{90}\implies \cfrac{1\cdot 90}{6}=m
You might be interested in
a submarine travels 90 kilometers in 4 hours find the submarines rate of speed in kilometers per hour
defon

Answer:

22.5

Step-by-step explanation:

To find the rate of speed per hour, you need to divide the kilometer (90) by the hours (4).

90/4=

22.5

6 0
3 years ago
(15a -7b+4c) -(-3a-6b+12c) adalah​
Firlakuza [10]

Answer:

15a-7b+4c+3a+6b-12c

=18a-b-8c

8 0
4 years ago
PLEASE HELPPPPP
Flauer [41]

Answer:

Cost of 1 rose bush = x = $5

Cost of 1 geraniums = y = $2

Step-by-step explanation:

DeShawn and Mike each improved their yards by planting rose bushes and geraniums. They bought their supplies from the same store.

Let us represent:

Cost of 1 rose bush = x

Cost of 1 geraniums = y

DeShawn spent $13 on 1 rose bush and 4 geraniums.

x + 4y = 13..... Equation 1

x = 13 - 4y

Mike spent $56 on 10 rose bushes and 3 geraniums.

10x + 3y = 56....... Equation 2

We substitute 13 - 4y for x in Equation 2

10(13 - 4y) + 3y = 56

130 - 40y + 3y = 56

Collect like terms

- 40y + 3y = 56 - 130

-37y = -74

y = -74/37

y = $2

Solving for x

x = 13 - 4y

x = _13 - 4 × $2

x = $13 - $8

x = $5

Therefore,

Cost of 1 rose bush = x = $5

Cost of 1 geraniums = y = $2

7 0
3 years ago
Nine people are evenly sharing 13 burgers.<br> How many burgers should each person get?
serg [7]

Answer:13

Step-by-step explanation:

13 burger each person should get 13

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What’s the factorization of this equation?
ratelena [41]
........................................................

8 0
4 years ago
Other questions:
  • PLEASE HELP! Use triangle ROE to find the following. Leave the answer in fraction form (no decimal answer) SHOW WORK
    14·1 answer
  • Last year,29% of the movies shown at Carmen's Movie Theater were action movies. Meanwhile, 7/24 of the movies shown at Union Cin
    12·1 answer
  • WILL GIVE BRAINLIEST
    12·1 answer
  • Pls help ASAP I rlly need help thank you
    13·1 answer
  • Find the surface area of a rectangular solid with dimensions of 6 by 2 by 3 centimeters
    7·1 answer
  • What is equivalent to -36 -8
    14·1 answer
  • 1. Draw the graph of each of the following linear equations in two variables
    8·1 answer
  • In a recent year, movie theater owner received a total of $7,660 million in movie admission tickets. About 7/10 of this amount w
    10·1 answer
  • Find x, y, and z. ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
    11·1 answer
  • Jeremy has 6 apples cut into 1/8 pieces. How many pieces does he have?
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!