1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Serggg [28]
3 years ago
14

I need help plez and thanks

Mathematics
2 answers:
Dennis_Churaev [7]3 years ago
4 0
Lunch is $2.74 per day.  If x represents the number of days, then the total lunch bill will be $2.74x.

Here we are told that the total lunch bill is $58.19.

Then $2.74x = $58.19.  Divide both sides by $2.74 to obtain the value of x (the number of lunch days).

x = $58.19/$2.74 = 21.2.  Round this off to 21.

$58.19 will pay the total cost of 21 lunches, with a few cents left over.
Brilliant_brown [7]3 years ago
3 0
He has a total of $58.19.
1 day = $2.74

58.19/2.74 
21.24

You can't have 21.2 days, so you need to round down to 21.

Jim can buy lunch for 21 days before he runs out of money on his account.
You might be interested in
Linda bought n packs of pencils. Each pack has 12 pencils. Write an equation to represent the total number of pencils p that Lin
arsen [322]

Answer:

p = 12n

Step-by-step explanation:

Given parameters:

     Number of pencils in each pack = 12 pencils

    Number of packs bought  = n

Unknown:

equation for total number of pencils, p = ?

Solution:

  Total number of pencils = number of pencils in each pack x number of packs bought

   Input parameters:

           p  = 12 x n

           p = 12n

3 0
3 years ago
Which of the following is the graph of the quadratic function y = x2 - 4x +4?​
Airida [17]

Answer:

B. Graph D

Step-by-step explanation:

Start with the vertex formula for each, <em>y</em><em> </em><em>=</em><em> </em><em>a</em><em>(</em><em>x</em><em> </em><em>-</em><em> </em><em>h</em><em>)</em><em>²</em><em> </em><em>+</em><em> </em><em>k</em><em>,</em><em> </em>where (<em>h</em><em>,</em><em> </em><em>k</em>) → (<em>2</em>, <em>0</em>) is the vertex, plus, -h gives you the OPPOSITE terms of what they really are, and k gives you the EXACT terms of what they really are. So, insert the vertex into the Vertex Equation FIRST, y = (x - 2)². We reason why there is no <em>k</em><em> </em>is because it is represented by 0. So, squaring this monomial will give us <em>x</em><em>²</em><em> </em><em>-</em><em> </em><em>4x</em><em> </em><em>+</em><em> </em><em>4</em><em>.</em><em> </em>Ta Da!

I am joyous to assist you anytime.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve each system<br> 7) 8x-y=3<br> y=-8x - 3<br> Please help
fenix001 [56]

Answer:

i cant answer this because of my school computer but its simple

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A large fitness center offers a track, weight room, and pool. The fitness center charges $29 per month for a basic
jonny [76]

Answer:

6.8 hours of pool use for a total monthly charge of $69.80

Step-by-step explanation:

6.8(6)+29=69.80

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the discriminant<br>x^2-x+5=0​
Feliz [49]

Answer:

20

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Which expression gives the measure of abc
    5·2 answers
  • How many inches equal 1 yard 3 yards 5 yards 7 yards
    9·2 answers
  • If 3 1/2 pounds of bananas cost $1.96, how much would one pound cost?
    6·1 answer
  • Two-fifths of the girls signed up to play softball. An equal number of girls signed up to play pitcher, infield, and outfield. W
    5·2 answers
  • What temperature is ten degrees higher than minus seven degrees
    5·2 answers
  • Profit and Loss question class -9 ​
    13·2 answers
  • 5. If three tacos and two drinks cost $13.00, and four tacos and one drink costs $15.25, how much does
    9·1 answer
  • What if it is that cool pirate money that is shaped weird? I hear it is 11/12 foot long and ¾ wide. What is the square foot of t
    15·1 answer
  • What is 31,604 divided by 5?
    5·2 answers
  • Quick question: is this the way you do this?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!