1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Brrunno [24]
3 years ago
7

The local park has 4 bike racks. Each rack can hold 15 bikes. There are 16 bikes in the bike racks. Which expression shows the t

otal number of empty spaces in the bike racks?
(15x16) + 4
(15x16) - 4
(4x15) + 16
(15x4) - 16
Mathematics
1 answer:
xxTIMURxx [149]3 years ago
6 0
Hi!

Let's write the expression.

Find how many biked the rack can hold
15 x 4 = 60
Find how many empty spaces there are
60 - 16 = 44
The expression is
(15x4) - 16

Hope this helps!
You might be interested in
Solve for A if F=MA and F=10 and M=2.5
gogolik [260]

Answer:

\boxed{\sf A = 4}

Given:

F = MA

F = 10

M = 2.5

To Find:

Value of A

Step-by-step explanation:

\sf Substituting \ values \ of \ F \ and \ M \ in \ F = MA:

\sf \implies 10 = 2.5A

\sf \implies 2.5A = 10

\sf Dividing \ both \ side \ of \  2.5A = 10 \ by \ 2.5:

\sf \implies \frac{2.5}{2.5} A  =  \frac{10}{2.5}

\sf \frac{2.5}{2.5}  = 1 :

\sf \implies  A  =  \frac{10}{2.5}

\sf \frac{4 \times  \cancel{2.5}}{ \cancel{2.5}}  = 4 :

\sf \implies A = 4

3 0
4 years ago
Read 2 more answers
Help PLEASE!
laila [671]

Answer:

the first answer is correct Edge 2020

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve the equation <br> Answer options : y= 576 <br> Y= 16<br> Y=4 <br> Y=2
Maru [420]

Answer:

I believe the correct answer is option B

7 0
3 years ago
Omar deposits $8000 into an account pays simple interest at a rate of 3% per year. how much interest will be paid in the first 5
forsale [732]
The amount of interest that will be paid in the first 5 years is $120.00
8 0
3 years ago
A store charges $56 for 5 pounds of crab meat. What is the unit price per pound of crab meat?
jeka57 [31]
The unit price is 11.2
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • (25b + 3)(25b – 3)<br> Multiple the binomials.
    13·1 answer
  • I need help with 3,4 and 5. Please.
    6·1 answer
  • The annual rainfall last year for Wallingford, Michigan was 61 inches and the annual rainfall this year was 32 inches. What was
    7·1 answer
  • If <br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Cfrac%7Ba%20%2B%20ib%7D%7Bc%20%2B%20id%7D%20" id="TexFormula1" title=" \frac{a + i
    6·1 answer
  • In a scale drawing of a statue the scale is 1 in. = 1 foot. If the scale drawing is 9 in., how tall is the statue?
    15·1 answer
  • Can someone help me on what is 2(4x+5)
    6·2 answers
  • Please answer correctly !!!!!!!!!!!!! Will mark Brianliest !!!!!!!!!!!!!!!!!!
    6·1 answer
  • Rudolfo has 15 toys in his toy box, and he adds 2 new toys every month. Based on this information, which representation best sho
    13·1 answer
  • My last question please help I keep getting it wrong!!​
    7·2 answers
  • If correct I’ll give brainlest pls help
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!