1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Zinaida [17]
3 years ago
6

Which of the following is a true statement?

Mathematics
1 answer:
bekas [8.4K]3 years ago
3 0
Hello,

Answer D

68/5-22/5=46/5 = 9&1/5


You might be interested in
How can i work this problem out
muminat

The form of the linne is given by
Y=mx +b
Where b is the y intercept of the line
That is the point where the line cuts the y axis
So here b= -3
So
Equation is
Y=1/3 x +(-3)
Answer in place of question mark is -3

3 0
3 years ago
Can someone help me find x.
Harman [31]

Answer:

Step-by-step explanation:

6x+9=63

6x=63-9

6x=54

x=54/6

x=9

I encourage you to figure out the justification yourself.

8 0
3 years ago
Each container will be made of a material that costs $0.0015 per square inch. Explain how to determine the coat of each containe
aksik [14]

Answer:

Find total surface area. Multiply material unit cost by the total surface area.

Step-by-step explanation:

To find the cost of a container, you must first find the total surface area of the container. Then since you are given the unit cost for the material, you multiply the total surface are by the unit cost ($0.0015/in.²).

3 0
1 year ago
Can someone please help!!!
Snezhnost [94]

Answer:

I think is the 3rd one but I am not sure

6 0
2 years ago
I don’t understand this, need help.
zaharov [31]

Answer:

8 units

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A dozen eggs cost $4.25 at the farm stand. Approximately how much does each egg cost (round to the nearest penny)
    14·2 answers
  • See your levels
    13·1 answer
  • For which value of x is line l parallel to line m?<br><br>A. 28<br>B. 62<br>C. 22<br>D. 68​
    11·1 answer
  • A driver runs over a nail, puncturing the tire without causing a leak. The position of the nail in the tire, with relation to th
    13·2 answers
  • Which student evaluated the power correctly?
    8·1 answer
  • -1/2 minus negative 5/9 equal what
    12·2 answers
  • I need help with this
    7·1 answer
  • −10 = −0.4k<br><br> this is probably easy but can someone find k
    7·1 answer
  • Please help me for my homework​
    11·1 answer
  • What is the rate of change between (-8,- 8) and (0,8)
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!