Lbs : 4, 8, 12, 16
cost : 6, 12, ?, 24
12 lbs would cost u $ 18 because the apples cost (6/4) = 1.50 per lb
The Alternate Interior Angles theorem states, if two parallel lines are cut by a transversal, then the pairs of alternate interior angles are congruent. A theorem is a proven statement or an accepted idea that has been shown to be true.
Answer: 120
Step-by-step explanation:
From the question, we are informed that there are 10 people in a math club and that three people will be chosen for the Pi Day committee.
The number of different ways that the club members can structure the committee goes thus:
This can be solved by:
nCr = n! / r! (n - r)!
where n = 10
r = 3
= n! / r! (n - r)!
= 10! / 3! (10 - 3)!
= (10 × 9 × 8) / (3 × 2)
=120
Answer:
The last one the one with (-6,00) and Range (5,00)
Answer:

Step-by-step explanation: