1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mila [183]
3 years ago
13

Which of these ordered pairs is a solution to the inequality

Mathematics
1 answer:
bezimeni [28]3 years ago
7 0

Answer:

(1, -1)

Step-by-step explanation:

If you replace y and x with (1 and -1) you have -1 - 2^1 < -3

And that equals -3 if solved. The sign says equal to or less than, so you answer is (1, -1)

You might be interested in
Use radical notation to rewrite the expression 144 1/2
andrew-mc [135]
144^{\frac{1}{2}} = \sqrt{144}
7 0
3 years ago
A restaurant has 75% of its tables being used. Which ratio compares the used tables with all the tables in the restaurant?
Bogdan [553]
75%=75/100=75:100=3/4

4-3=1

1/4=tables not used.

1/4=25/100=25:100

So....25:75 = not used tables : used tables

Hoped I helped!
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
un aranjament floral din 4 lalele si 3 frezii costa 36 lei iar altul compus din 5 lalele si 6 frezii este egal cu 50 de lei afla
butalik [34]

Answer:

cred că 34 îmi pare rău că nu am un român bun ;w;

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
What would the equation be for this then
Lyrx [107]

Answer:

You happen to know what I am looking at? Theres no photos :(

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Which inequality is true when x = 7?
vlabodo [156]
The last one is true.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Tyra wants to arrange 32 tiles in equal rows and columns. How many ways could she organize the tiles? List the factors.
    11·1 answer
  • !!10 points!! What is the value of n?
    15·1 answer
  • What is the center of the circle that has a diameter whose endpoints are (9, 7) and (-3, -5)?
    13·1 answer
  • A store sells 3 videotapes for $4.99. find the unit rate
    15·1 answer
  • What times what equals 4
    15·2 answers
  • PLEASE HELP- what is 51 3/4 simplified
    10·1 answer
  • A jar of peanut butter weighs 7 ounces, and a jar of jelly weighs 4 ounces. If Karen buys 8 jars of peanut butter, how many jars
    15·1 answer
  • A number less 5 is at least 23
    10·1 answer
  • Given that a fair coin is tossed 3 times and X denotes the number of heads in each outcome. what is P (X=3)?
    14·1 answer
  • Simone paid $14 for an initial year's subscription to a magazine. The renewal rate is $6 per year. This situation can be represe
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!