1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
QveST [7]
3 years ago
14

One store sells milk for $3.00 per gallon. A second store sells milk for $0.80 per quart. Formulas If you need two gallons, whic

h store should you buy from?
Mathematics
2 answers:
Darya [45]3 years ago
8 0

Answer:

You should buy from the first store

Step-by-step explanation:

Since there are 4 quarts in a gallon, we will need to multiply .80 by 8 to figure out how much it costs for 2 gallons. This will be $6.40 for the second store, and in order to find out how many the first store offers, we multiply 3 by two, which is six.


So, the first store charges $6.00 for two gallons, and the second store does $6.40 for two gallons of milk

mash [69]3 years ago
7 0

Answer:

The first store.

Step-by-step explanation:

This is easy, multiply 0.80 x 4 since there are four quarts in a gallon. You get 3.20. Then, multiply 3.20 by 2 to get 6.40 and 3.00 by 2 to get 6.00.

So

Store number one: $6.00

Store number two: $6.40

You might be interested in
2 groups of 3 tenths pls answer today I need this answer
SSSSS [86.1K]

Answer:

6/10

Step-by-step explanation:

2 groups of 3/10 =

2 × 3/10 =

6/10

3 0
3 years ago
A card is chosen at random from a deck of 24 cards, 4 red, 8 black, 6 blue, and 6 green.
stira [4]
The color of the card should be “Red.”
3 0
3 years ago
Indicate true or false as to whether the following equation is quadratic 2x-4x+1=0
saul85 [17]
The answer to the problem would be false
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
How can you use an algebraic expression on a coordinate plane?
nydimaria [60]
Putting it in the middle sorry if it isnt right i never was really good at these but i tried.

4 0
3 years ago
The area of a circle is 43.25cm2.<br> Find the length of the radius rounded to 2 DP.
Monica [59]

Answer:

3.71 cm

Step-by-step explanation:

Hi there!

Area of a circle equation: A=\pi r^2 where r is the radius

Plug in the area 43.25 cm²

43.25=\pi r^2

Divide both sides by π to isolate r²

\frac{43.25}{\pi} =\frac{\pi r^2}{\pi} \\\frac{43.25}{\pi}=r^2

Take the square root of both sides to isolate r

\sqrt{\frac{43.25}{\pi}} =r\\3.71=r

Therefore, the length of the radius rounded to 2 decimal points is 3.71 cm.

I hope this helps!

8 0
3 years ago
Other questions:
  • What is 7 and a half hours + 6 and 3/4 hours + 7 and 1/3 hours ?
    13·2 answers
  • How far does the tip of the minute hand of a clock move in 1 hour and 27 minutes if the hand is 2 inches long?
    15·1 answer
  • IF YOU SHOW THE WORK AND HOW YOU GOT THE ANSWER IF ITS RIGHT I WILL GIVE BRAINLEY 1.At Parker’s Pizza Parlor, the total cost of
    9·1 answer
  • How do you reduce 135/50
    10·1 answer
  • Which statements are true about the ordered pair (2, 3) and the system of equations?
    15·1 answer
  • OMG PLS HELP WITH THIS IM PANICKING OMG I GOT A F IN MATH MY MOM JUST YELLED AT ME IM CRYING PLS HELP WITH THS- PLSS TELL ME WHA
    5·1 answer
  • 100 points for answer. please help
    10·2 answers
  • Diana has 18 apples more than Roberto. Together, Diana and Roberto's apples are 48. How many apples does each have?​
    7·1 answer
  • A 5 poundcartonof clementine oranges priced at $4.30. what is the price per pound
    12·2 answers
  • (03.04 MC) Two pieces of bread, banana and whole wheat, were left out on a kitchen counter and mold began to grow on them. The a
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!