1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
SIZIF [17.4K]
4 years ago
6

How do you find the hypotenuse of a right triangle when you have 2 angles (1 being the 90 degrees since it is a right triangle)

and the length of 1 of the sides
Mathematics
1 answer:
stiks02 [169]4 years ago
8 0
Find the length of the hypotenuse by using either "sine" or "cosine". 

Sine= Length of opposite side/ Hypotenuse

Cosine= Length of adjacent side/ Hypotenuse

In order to use one of these, it depends on which angle they give you other than 90 degrees. 

Hope this helps!
You might be interested in
Jerry says I've got my money in a great account that compounds interest monthly. The equation y=388 (1.008) represents how much
zheka24 [161]

Answer:

(a)His monthly Interest Rate=0.8%

(b)Annual Interest Rate = 9.6%

(c)500(1.008)^m

Step-by-step explanation:

For a Principal P invested at a yearly rate r, compounded m times in t years

Amount at Compound Interest= P(1+\frac{r}{m})^{mt}

Comparing with Jerry's equation y=388 (1.008)

(a)His monthly Interest Rate= 0.008=0.8%

(b)Annual Interest Rate= Monthly Interest Rate X 12 =0.8 X 12 = 9.6%

(c)If I invest $500 at the same rate of return,

Total Money after m months

= P(1+\frac{r}{m})^{mt}=500(1+0.008)^{m}=500(1.008)^m

7 0
4 years ago
You have one type of nut that sells for $2.80/lb and another type of nut that sells for $9.60/lb. You would like to have 20.4 lb
max2010maxim [7]

Answer:11.396Ibs of nuts that cost $9.60/Ib and 9.014Ibs that cost $2.80/Ib

Step-by-step explanation:

First we find the cost of the supposed mixture we are to get by selling it $6.60/Ib which weighs 20.41Ibs

Which is 6.6 x 20.41 = $134.64

Now we label the amount of mixture we want to get with x and y

x = amount of nuts that cost $2.8/Ib

y = amount of nuts that cost $9.6/Ib

Now we know the amount of mixture needed is 20.41Ibs

So x + y = 20.41Ibs

And then since the price of the mixture to be gotten overall is $134.64

We develop an equation with x and y for that same amount

We know the first type of nut is $2.8/Ib

So for x amount we have 2.8x

For the second type of nut that is $9.6/Ib

For y amount we have 9.6y

So adding these to equate to $134.64

2.8x + 9.6y = 134.64

So we have two simultaneous equations

x + y = 20.41 (1)

2.8x + 9.6y = 57.148 (2)

We can solve either using elimination or factorization method

I'm using elimination method

Multiplying the first equation by 2.8 so that the coefficient of x for both equations will be the same

2.8x + 2.8y = 57.148

2.8x + 9.6y = 134.64

Subtracting both equations

-6.8y = -77.492

Dividing both sides by -6.8

y = -77.492/-6.8 =11.396

y = 11.396Ibs which is the amount of nuts that cost $9.6/Ib

Putting y = 11.396 in (1)

x + y = 20.41 (1)

x +11.396 = 20.41

Subtract 11.396 from both sides

x +11.396-11.396 = 20.41-11.396

x = 9.014Ibs which is the amount of nuts that cost $2.8/Ibs

8 0
4 years ago
Which of the following is an arithmetic sequence?
gladu [14]

Answer:

  A.  3, 0, -3, -6

Step-by-step explanation:

The sequence with constant first differences is an arithmetic sequence. The sequence of A has a common difference of -3, so is an arithmetic sequence.

6 0
3 years ago
PLEASE HELP ASAP
Contact [7]
The original square has the area (8 in)^2 = 64 in^2.

If we mult. this area by 36, we get the area of a larger square 2304 in^2.

The new side length is sqrt(2304 in^2), or 48.  In other words, the original square has side length 8 in, but the 'new' square has side length 48 in.
7 0
4 years ago
Find the cube of 2/3​
Murrr4er [49]

Answer:

8/27

Step-by-step explanation:

\huge \bigg( \frac{2}{3}  \bigg)^{3 }  =  \frac{ {2}^{3} }{ {3}^{3} }  =  \frac{8}{27}  \\

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Solve the inequality.
    6·1 answer
  • Why is the answer D for question #49?
    7·2 answers
  • Lena had $12. She bought a pack of craft paper for $6 and a sharpener for $2. Which expression correctly shows the total money L
    11·2 answers
  • Which is the best estimate for the length of a car
    12·1 answer
  • What value of x is in the solution set of 2(3x – 1) = 4x – 6?<br><br> 0 -10<br> -5<br> -3<br> -1
    10·1 answer
  • a baby boy weights 7 lb 8 oz. A five year old weights 48 lb. write the ratio of the baby's weight to the boys weight as a fracti
    15·1 answer
  • 3x + 4y = -23
    15·2 answers
  • A pharmaceutical company claimed that experiments showed that its drug could effectively reduce the growth of cancer cells by 35
    6·2 answers
  • Jerome is painting a rectangular toolbox that is 20 inches by 10 inches by 8 inches. and a tube of paint covers 300 square inche
    13·1 answer
  • Simplify the polynomial then evaluate for x=-1 3x^2-4+2x-1+x^2
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!