1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mart [117]
3 years ago
9

Help!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Mathematics
1 answer:
loris [4]3 years ago
4 0
For the first one for # 1 is x=2(y−5)<span>

</span>
You might be interested in
10.
Hatshy [7]

Answer:

15

Step-by-step explanation:

4 (Book per cost)+ 4.47 (Shipping Fee) = 8.75 cost of one book $132.75 Divided by $8.75 = 15 Books bought.

7 0
3 years ago
Find each percent of change. Round yo the nearest whole percent if necessary. <br><br> 55 to 35
Reptile [31]
So subtract 55 from 35

35 - 55 = -20

then, put -20 over 55

-20/55 equals -0.36 repeating, rounded to -0.36, which equals 36%

the negative stands for decrease, so it's around 36% decrease
8 0
3 years ago
Kyle and josh have a total of 64 CDs. Kyle has 12 mote than josh. How many CDs does each boy have?
Alecsey [184]
26 for Josh and 5th for kyle
5 0
3 years ago
What is the simplified expression for the expression below? 4(3x – 2) + 6x(2 – 1)
igor_vitrenko [27]

Step-by-step explanation:

4(3x-2) + 6x(2-1)

10x + 11x

21x

8 0
4 years ago
Find the amount of the payment for the sinking fund.
ohaa [14]
:)
The formula of the future value of annuity ordinary and solve for pmt
Pmt=58,000÷(((1+0.06÷2)^(2×2)
−1)÷(0.06÷2))=13,863.57

Hope it helps
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Please show work I don’t understand this question
    11·1 answer
  • The Han dynasty lasted from 206 B.C. to 9 A.D. How many years did the dynasty last?
    8·1 answer
  • 660 is 10 times as much as 600 true or false
    5·1 answer
  • 22·23 is equal to?? I've been on this question for like 30 minutes lol
    12·1 answer
  • 12x+24y how do I do this?
    10·1 answer
  • What are the solutions to the quadratic equation below?
    12·2 answers
  • I need help please first answer will get brainliest
    7·1 answer
  • Seth bought a 15 ounce jar of peanut butter for $3.15. what is the unit price?​
    12·2 answers
  • Help<br><br><br><br><br><br> plssssssssssssssss
    9·1 answer
  • A student's tuition was $3000. A loan was obtained for 5/6 of the tuition. How much was the loan?
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!