1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
pantera1 [17]
3 years ago
14

What's wrong with the problem: 5pints times 1cup divided by 2 pints = 2.5cups

Mathematics
1 answer:
lys-0071 [83]3 years ago
3 0
I don't really know how the table works, but there are two cups in a pint, so 5 pints * 0.5 pints would be 2.5 pints, and 2.5 pints divided by 2 pints would be 1.25 pints?
You might be interested in
If you can answer this you get 20 points
KonstantinChe [14]

Answer:

Rate of change for the second one (at the top) is 10

x- intercept is (-10,0)

y- intercept is  (0,20)

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Need Help Asap Please Help
Fittoniya [83]
1/3 that would be it

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Given the coordinates for the function below which of the following are coordinates for its inverse
Diano4ka-milaya [45]

Answer:

gimme the rest of the question then i can properly answer this question

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Is this function linear or nonlinear?
vichka [17]
Lineare means it is in a straight line aka highest exponent on any placeholder is 1

y=2^2-4
y^1=2^2-4
yep

answer is this is linear
5 0
3 years ago
Help me plz i’m posting rn
nordsb [41]

Answer:

y = 7

Step-by-step explanation:

3y+9 = 2y+16, subtract 9 from both sides, 3y = 2y + 7, then subtract 2y from both sides, y = 7, and that's the answer

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Help me!
    14·2 answers
  • PLEASE PLEASE HELP IM ABOUT TO FAIL I REALLY NEED A GOOD ANSWER
    7·1 answer
  • 3 tons of rocks cost $4,740.00. What is the price per pound?
    13·2 answers
  • I forgot how to do these, could somebody explain.<br> 30 points for both
    13·1 answer
  • Eight hundred fourteen million, forty thousand, fifty in word form
    12·2 answers
  • Helpppppppppp hellppp???
    14·2 answers
  • What is the measure of angle X?_
    14·1 answer
  • Reflect across the y=x. Fill in the new coordinates below:
    11·1 answer
  • Daria sells televisions. She earns a fixed amount for each television and an additional $15 if the buyer gets an extended warran
    12·1 answer
  • Starfish have about 15,000 tiny feet that help them move around the ocean floor. The table shows the distance traveled by a star
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!