1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Citrus2011 [14]
3 years ago
6

Todd has 21 white tiles dnd some black tiles to make a mosaic. The mosaic has a total area of 144 Square centimeters. Each tile

has an area of 3 square. How many black tiles did Todd use?
Mathematics
1 answer:
tekilochka [14]3 years ago
3 0

Answer:the number of black tiles that Todd used is 27

Step-by-step explanation:

Let x represent the number of black tiles that Todd used.

Todd has 21 white tiles and some black tiles to make a mosaic. Each tile has an area of 3 square. It means that the total area of the white tiles is 21 × 3 = 63 cm^2

The total area of the white tiles is x × 3 = 3x cm^2

The mosaic has a total area of 144 Square centimeters. It means that

3x + 63 = 144

3x = 144 - 63 = 81

x = 81/3 = 27

You might be interested in
The local farmer's market sells a 4-pound basket of apples which contains 10
Galina-37 [17]

Answer:

I believe its $1.40

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
A study has shown that the daily amount of milk produced by a dairy cow is
galina1969 [7]

Answer: 4.8 gallons to 7.6 gallons (appex)

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the value of x?<br><br> 16<br> 50<br> 130<br> 164<br> Please hurry !!!
Dmitry_Shevchenko [17]
C) 130 i hope this helps good luck 
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Consider (cosine (StartFraction pi Over 2 EndFraction) = I sine (StartFraction pi Over 2 EndFraction) ) and z = 3 (cosine (Start
Vladimir79 [104]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

got it right on EGDE 2020

7 0
3 years ago
The number of eggs e in the carton and the total costs t of the eggs. what is the dependent variable
just olya [345]
T because you need to know the number of eggs, e, to know how much it costs.
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Molly's Milk Company wants to repaint the barrels in which the milk is stored. The workers need to know how much area they will
    13·1 answer
  • Mrs. Poole is going to Gatlinburg this weekend. From high school to Gatlinburg is 289 miles. If her mind van averages 22 miles p
    14·2 answers
  • Express the solution of the following initial value problem in terms of an integral.
    10·1 answer
  • Find the value of x that will make A||B.<br> A<br> B<br> 4x<br> 2x<br> X =<br> ?
    15·1 answer
  • Can someone help me out with this problem?...REAL ANSWERS ONLY ​
    9·1 answer
  • The double number line shows that 4 pounds of tomatoes cost $12. What is the cost per pound of tomatoes?
    14·2 answers
  • While lifting weights, Jacob adds 9.08 kilograms to his bar. About how many pounds does he add to his bar?
    7·1 answer
  • What two numbers equal -114
    15·1 answer
  • Work out the size of angle a and angle b.
    6·1 answer
  • What is the range of these weights?<br> 79 g<br> 88 g<br> 116 g<br> 109 g<br> 93 g
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!