1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
chubhunter [2.5K]
3 years ago
8

Which property of multiplication is shown by the equation f x 8 =8f

Mathematics
1 answer:
marissa [1.9K]3 years ago
3 0
What is the commutative property of multiplication?
You might be interested in
3. Kurt's car gets 23 miles to a gallon of gasoline. He filled up his car's gas tank with g gallons. Write an expression that sh
ozzi

The expression D=23g shows the distance that Kurt can drive on a tank of gasoline.

Step-by-step explanation:

Given,

Distance covered by Kurt's car = 23 miles per gallon of gasoline

Kurt fills up tank of his car with g gallons.

Number of gallons in car's tank = g gallons

Distance covered by g gallons = D = Distance covered by one gallon * Number of gallons

D = 23*g

D = 23g

The expression D=23g shows the distance that Kurt can drive on a tank of gasoline.

Keywords: distance, multiplication

Learn more about multiplication at:

  • brainly.com/question/101683
  • brainly.com/question/103144

#LearnwithBrainly

3 0
3 years ago
Please help with 1. I am confused
d1i1m1o1n [39]
It would be 9, 9 1/2, 10, and 10 1/2. I think.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
10=1+w solve for w please help me
ivann1987 [24]

Answer:

W=9

Step-by-step explanation:

=> 10-1=W (Transpose 1 of R.H.S to L.H.S)

=> 9=W

Hope this helps you.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Algebra Test pls help
Levart [38]

Answer:

Option 3

y + 16 = 8(x + 2)

Step-by-step explanation:

<h3><u>Given</u>;</h3>
  • x = 2, 4, 6, 8
  • y = 16, 32, 48, 64

Now, Put the values in equation 1

y – 16 = 8(x – 2)

  • For x = 2 and y = 16

y – 16 = 8(x – 2)

16 – 16 = 8(2 – 2)

0 = 8

Here, L.H.S ≠ R.H.S

So, Option 1 is incorrect

Now, Put the values in equation 2

y – 16 = 8x – 2

  • For x = 2 and y = 16

y – 16 = 8x – 2

16 – 16 = 8(2) – 2

0 = 14

Here, L.H.S ≠ R.H.S

So, Option 1 is incorrect

Now, Put the values in equation 3

y + 16 = 8(x + 2)

  • For x = 2 and y = 16

y + 16 = 8(x + 2)

16 + 16 = 8(2 + 2)

32 = 8(4)

32 = 32

Here, L.H.S = R.H.S

Check other values of x and y

  • For x = 4 and y = 32

y + 16 = 8(x + 2)

32 + 16 = 8(4 + 2)

48 = 8(6)

48 = 48

Here, L.H.S = R.H.S

  • For x = 6 and y = 48

y + 16 = 8(x + 2)

48 + 16 = 8(6 + 2)

64 = 8(8)

64 = 64

Here, L.H.S = R.H.S

  • For x = 8 and y = 64

y + 16 = 8(x + 2)

64 + 16 = 8(8 + 2)

80 = 8(10)

80 = 80

Here, L.H.S = R.H.S

Thus, The equation 3 in point-slope from gives the plant's height at any time.

 

<u>-TheUnknownScientist 72</u>

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help I don’t get it
Dmitry [639]

Answer:

ur  mom isugly as stiuff

Step-by-step explanation:

vut like u

6 0
3 years ago
Other questions:
  • How would I find a given triangle where: A=0.1, B=1 and c=9? Thanks in advance.
    5·1 answer
  • Factor x2 – 8x + 15.<br> Which pair of numbers has a product of ac and a sum of b?
    15·1 answer
  • Lionel gave 1/2 of his baseball cards to Rick. He gave his brother 1/2 of what was left. He then had 12 cards left. How many did
    10·2 answers
  • Over which interval is the graph of f(x) = –x2 3x 8 increasing?
    6·2 answers
  • How do you write 24% as a fraction, mixed number, or whole number in simplest form?
    14·1 answer
  • Find the area of each figure
    14·1 answer
  • Fr33 points and brainly but first I need you to say to yourself that your AWESOME THE WAY you are!
    5·2 answers
  • Yoko pays $19.60 for a pack of 4 towels. Find the unit price in dollars per towel. If necessary, round your answer to the neares
    14·1 answer
  • James types 25 words per minute. He spends 15 minutes typing his homework. What is the domain of this situation?
    11·1 answer
  • a student says that if 5x^2 = 20, then x must be equal to 2. do u agre or disagree with the student? justify your answer.​
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!