1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Kobotan [32]
2 years ago
13

Talia gave her hairdresser a 20 percent tip, which amounted to $7. What was the price of the service before the tip?

Mathematics
2 answers:
kondor19780726 [428]2 years ago
8 0
<h2>Answer:</h2>

The price of the service that was charged before the tip was:

                            $ 35

<h2>Step-by-step explanation:</h2>

Let the price of the service be $ x.

Now it is given that:

Talia gave her hairdresser a 20 percent tip, which amounted to $7.

This means that the 20% of total service charge=7

i.e.  20% ×x =7

i.e. 0.20×x=7

i.e. x=7/0.20

i.e. x=35

Hence, the price of the service that was paid before the tip is: $ 35

mina [271]2 years ago
4 0
I don't know if I did it right but here's my guess. I think you multiply 7 by 20% and that gives you 1.40 as a result. Compared to the other method I used (division), I'm pretty sure I'm right since the other result was 35. Doesn't make sense if the end amount was $7.
You might be interested in
Shanice won 88 pieces of gum playing the bean bag toss at the county fair. That was 4 more than twice as many as Greg. How many
Andrej [43]

Answer:

42

Step-by-step explanation:

Shanice =88

If greg won x pieces of gum, and 88 was 4 more than twice as many as Greg

2x+4=88

2x=84

x=42

8 0
3 years ago
Does someone know the answer
BlackZzzverrR [31]
The answer to your question is c
6 0
3 years ago
find each unit rate round to the nearest hundredth if necessary on a hundred and $140 for 18 ft squared
Marina86 [1]
Divide both by 18. 
<span>140/18=7.78 </span>

<span>So... $7.78 per foot</span>
4 0
3 years ago
5. Luis found a new text messaging plan which will charge him $2.00 for 80 messages. Using this
Pavel [41]
I think that Luis would have to pay $22.50
7 0
2 years ago
Plot Five points on the parabola the vertex two points to the left of the vertex and two points to the right of the vertex then
dangina [55]

Answer: disisisissisi disk man

Step-by-step explanation: brobro

8 0
3 years ago
Other questions:
  • $35 price money negative or positive
    14·2 answers
  • Which expression is equivalent to |8|+|-7|
    10·1 answer
  • PLEASE HELP ME VERY URGENT 20 points Part A: Factor 3x2a2 − 5xa2 − 2a2. Show your work. (4 points) Part B: Factor x2 − 10x + 25.
    5·1 answer
  • GIVEN THAT TITAN HAS A RADIUS OF 2575 KM WHICH IS COVERED BY 600 KM ATMOSPHERE. WHAT
    6·1 answer
  • What is 1/5 expressed as a percent
    8·2 answers
  • Beth is purchasing chocolate and vanilla ice cream cups for a birthday party. She needs a total of 24 ice cream cups and twice a
    9·1 answer
  • Carlos borrowed $4000 from a lender that charged simple interest at an annual rate of 7%. When Carlos paid off the loan, he paid
    13·1 answer
  • Whats 2+2? geng geng geng geng geng
    5·2 answers
  • What is 14 percent of 87
    8·2 answers
  • 13
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!