1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kvasek [131]
3 years ago
14

4/5 of a number is 32 Find the number.

Mathematics
2 answers:
nalin [4]3 years ago
7 0

Answer: The number is 40

Step-by-step explanation:

We will set up an equation where 4/5 is being multiply by the number to get 32. we will represent that number  by x

4/5 * x = 32    solve for x

4/5x = 32  

0.8x = 32

 x = 40  

kotykmax [81]3 years ago
6 0

Answer:

40

Step-by-step explanation:

Since you know 32 is 4/5 of a number divide 32 by 4 to get 1/5

32/4=8, so now you have 1/5 of the number and 5*1/5=1 so just multiply 1/5, in this case 8, by 5 to get the whole number.

8*5=40, this is how you know the whole number is 40.

You might be interested in
There are 48 students in a certain class, 25% of this are girls, How many<br> boys are in the class?
miskamm [114]

Answer:

There are 36 boys

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
SOLVE APPLICATION USING ALGEBRA. TYPE THE EQUATION OR INEQUALITY AND PLEASE SHOW WORK. a) A rectangle with perimeter 18 cm has l
alekssr [168]

Answer:

w=2\\l=7

Step-by-step explanation:

l+l+w+w=18\\\\2w+3=l\\\\2w+3+2w+3+w+w=18\\6w+6=18\\6w=12\\w=2\\\\2w+3=l\\2*2+3=l\\4+3=l\\l=7

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
6/1 x (4/5 + 2/10) 2/3
dem82 [27]

The result can be shown in both exact and decimal forms.

Exact Form:

2

3

Decimal Form:

0.

¯

6

5 0
3 years ago
Solve the following equation. Round to the nearest hundredth.
mrs_skeptik [129]
F hope that helped have anger he try’s
4 0
2 years ago
Write in standard form: 800,000 + 70,000 + 400 + 6
Alex73 [517]

Answer:

870,406

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If 24 pencils cost $1.20 then how much does one pencil cost?
    6·2 answers
  • Six friends share 4 apples equally. How much apple does each friend get?
    15·2 answers
  • {20 points}
    7·1 answer
  • 3,350 to the nearest ten.
    15·2 answers
  • Joe has created a budget and has allocated $250 per month for food. at the end of the month he finds that he actually spent $340
    9·1 answer
  • Helppppppppppppppoppp
    7·1 answer
  • I need halp with this-<br> Z=9
    5·2 answers
  • What are the solutions of 8x2 = 6 + 22x? Check all of the boxes that apply.
    10·2 answers
  • PLZ HELP
    15·1 answer
  • Which represents the area of this rectangle?
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!