It should be noted that the demand for orange will be elastic because when there's a change in price, there'll be a larger change in quantity demanded.
It should be noted that an elastic demand simply means a situation whereby a change in the price of a good lead to a larger change in the quantity demanded.
In this case, the demand for orange will be elastic because when there's a change in price, there'll be a larger change in quantity demanded. For example, an increase in price will make the customers buy other fruits.
Learn more about demand on:
brainly.com/question/25585026
The answer false because the objective of the resume is usualy one or two sentences long.
Answer:
0.2273
Explanation:
The computation of the tax rate expected to be in year 1 is shown below:-
Depreciation = Operating cash flow - Net income - Interest
= $73,000 - $17,000 - $23,580
= $32,420
Earning before interest and tax = Revenue - Cost - Depreciation
= $157,000 - $79,000 - $32,420 -
= $45,580
Earning before tax = Earning before interest and tax - Interest
= $45,580 - $23,580
= $22,000
Tax rate = Earning before tax - Net income
= $22,000 - $17,000
= $5,000
Tax rate = Tax ÷ EBT
= $5,000 ÷ $22,000
= 0.2273
Answer:
The agencies perform the services by hiring CEOs (or the ceos of the company) by assigning them jobs and then hiring people that meet the qualifications. Also, if they are at least 16 then they should have everything they need to work or volunteer.
Explanation:
Answer:
a. What are the firm's weekly economic profits?
- The company's weekly economic profit = total revenue - total accounting cost - total opportunity costs = (600 units x $40) - $6,000 = $24,000 - $6,000 = $18,000
b. What is the firm's marginal cost?
- since the firm is maximizing its profits, its marginal revenue = marginal cost. Since the marginal revenue of the last unit sold was $25, then the marginal cost of the last unit sold must also be $25.
c. What is the firm's average total cost?
- the firm's average total cost = total cost / total output = $6,000 / 600 units = $10 per unit