1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
goldenfox [79]
3 years ago
14

Marketing activities create millions of jobs. True False

Business
2 answers:
Ad libitum [116K]3 years ago
5 0
Pretty sure that the answer is true
rjkz [21]3 years ago
4 0

Answer:

I believe that this answer is true

Explanation:

You might be interested in
Suppose that you are an orange grower. Would you expect the demand for your
aksik [14]

It should be noted that the demand for orange will be elastic because when there's a change in price, there'll be a larger change in quantity demanded.

It should be noted that an elastic demand simply means a situation whereby a change in the price of a good lead to a larger change in the quantity demanded.

In this case, the demand for orange will be elastic because when there's a change in price, there'll be a larger change in quantity demanded. For example, an increase in price will make the customers buy other fruits.

Learn more about demand on:

brainly.com/question/25585026

8 0
2 years ago
The objective on your résumé should state your long-term career goals. Please select the best answer from the choices provided T
LenaWriter [7]
The answer false because the objective of the resume is usualy one or two sentences long. 
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Middlefield Motors is evaluating project A, which would require the purchase of a piece of equipment for 393,000 dollars. During
Firdavs [7]

Answer:

0.2273

Explanation:

The computation of the tax rate expected to be in year 1 is shown below:-

Depreciation = Operating cash flow - Net income - Interest

= $73,000 - $17,000 - $23,580

= $32,420

Earning before interest and tax = Revenue - Cost - Depreciation

= $157,000 - $79,000 - $32,420 -

= $45,580

Earning before tax = Earning before interest and tax - Interest

= $45,580 - $23,580

= $22,000

Tax rate = Earning before tax - Net income

= $22,000 - $17,000

= $5,000

Tax rate = Tax ÷ EBT

= $5,000 ÷ $22,000

= 0.2273

3 0
3 years ago
HOW DOES THIS AGENCIES PERFORM THEIR SERVICES?​
Goryan [66]

Answer:

The agencies perform the services by hiring CEOs (or the ceos of the company) by assigning them jobs and then hiring people that meet the qualifications. Also, if they are at least 16 then they should have everything they need to work or volunteer.

Explanation:

7 0
3 years ago
Currently, a monopolist’s profit-maximizing output is 600 units per week and it sells its output at a price of $40 per unit. The
natta225 [31]

Answer:

a. What are the firm's weekly economic profits?

  • The company's weekly economic profit = total revenue - total accounting cost - total opportunity costs = (600 units x $40) - $6,000 = $24,000 - $6,000 = $18,000

b. What is the firm's marginal cost?

  • since the firm is maximizing its profits, its marginal revenue = marginal cost. Since the marginal revenue of the last unit sold was $25, then the marginal cost of the last unit sold must also be $25.

c. What is the firm's average total cost?

  • the firm's average total cost = total cost / total output = $6,000 / 600 units = $10 per unit

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Mark each statement if it correctly describes facts about China during the Sui dynasty.
    10·1 answer
  • Solve the problem below using the intuitive least cost method and answer the following: Cranbury Plainfield Saddle Brook Supply
    5·1 answer
  • Violet negotiates with Urban Credit Corporation to obtain a loan for $85,000 to buy a home. During the negotiations, Urban Credi
    9·1 answer
  • HELP ME PLEASE !!!
    12·1 answer
  • Applying the concept of opportunity cost to the pollution of a lake, an economist probably would conclude that: pollution should
    7·1 answer
  • In the short-run, the Sure-Screen T-Shirt Company is producing 500 units of output. Its average variable costs are $2.00 and its
    7·1 answer
  • When is humor beneficial to a team?
    6·2 answers
  • Because stocks rely on dividends as the principal source of cash flow, ascertaining stock prices is an easier and more precise p
    15·1 answer
  • What is organization?<br>​
    12·2 answers
  • A land grant university has upgraded its Course Management System (CMS), integrating the system throughout all of its main campu
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!