1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
fiasKO [112]
3 years ago
7

Wich decimal number best describes the fraction 137/6

Mathematics
1 answer:
Y_Kistochka [10]3 years ago
6 0
Convert the fraction to a decimal by dividing the numerator by the denominator.
22.83 (the 3 is endless) 
You might be interested in
A rectangle has a length of x and a width of 4 inches more than the length
irina [24]
Width = 4x
You haven’t provided enough data, but lets say length (x) = 5
Then do the following:
Width = 4x
= 4 x 5
= 20
6 0
3 years ago
Which of the following statements are true?
olchik [2.2K]

Answer:

A. C.

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
What's the total Cents?
saveliy_v [14]

<h2><u>PLEASE MARK BRAINLIEST!</u></h2>

Answer:

Let's see...

Step-by-step explanation:

  • The first coin is a quarter.
  • The second, third, fourth, and fifth coins are dimes.
  • The sixth, seventh, and eighth coins are nickels.

That being said, what is the total value of the cents?

cents    =  ¢

<u>Values:</u>

Quarter = 25 ¢

Dime     = 10 ¢

Nickel   = 5 ¢

So,

1 quarter + 4 dimes + 3 nickels    = total cents

25 + 10 + 10 + 10 + 10 + 5 + 5 + 5 = total cents

25 + 40 + 5 + 5 + 5                       = total cents

25 + 40 + 15                                  = total cents

25 + 55                                         = total cents

80                                                  = total cents

<h3><em>Our answer is 80¢</em></h3><h3><em /></h3>

I hope this helps!

- sincerelynini

8 0
2 years ago
BUILDING A horse farm is developing a new indoor arena in a rectangular building. They want the width of the building to be 3y f
MakcuM [25]

Answer:

3y(4y+9)=12y^2+27y......

6 0
1 year ago
Help me 7th grade math please
Stolb23 [73]

Answer: 13.5 ounce bottle for $2.19

a 29.2 ounce bottle for $5.37

The 29.2 ounce bottle is better

Step-by-step explanation:

13.5 ounce bottle for $2.19

a 29.2 ounce bottle for $5.37

find the ratios

13.5/2.19 = $6.16 per unit

29.2/5.37 = $5.44 per unit

3 0
2 years ago
Other questions:
  • the scale of a map is 0.5 inch : 40 miles. On the map, the distance between 2 cities is 5 inches. What is the actual distance be
    13·1 answer
  • Help me asap i will give brainliest
    5·1 answer
  • Plz help me with this
    10·1 answer
  • Train a And train b leave Central Station at the same time they travel the same speed but in opposite direction with a train a h
    5·2 answers
  • Abhasra and Aliyah are selling wrapping paper for a school fundraiser. Customers can buy rolls of plain wrapping paper and rolls
    10·1 answer
  • Scott Disick is known for his club scene. Although he is optimistic about the nightlife in Philly, he is more of a NYC guy when
    13·1 answer
  • A room measures 15 ft by 20 ft by 10 ft. If a basketball has a diameter of 9.6 inches, approximately how many basketballs will b
    13·1 answer
  • Find an equivalent ratio in simplest terms: 12 : 40​
    7·1 answer
  • find two positive consecutive odd intergers such that the square of the larger integer is one less than twice the square of the
    12·1 answer
  • What is an advantage of renting a place to live? lower up-front costs payments change from month to month low down payment incre
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!