1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mrs_skeptik [129]
3 years ago
15

Pleaseeeeeee help meeeeeeee A boat travels for 4 hours at a constant speed of 35.25 km/h.

Mathematics
1 answer:
Fittoniya [83]3 years ago
8 0

Answer:

141 km

Step-by-step explanation:

This is because as the boat travels at a constant speed, it will travel the same distance each hour.  The boat travels at 35.25 km/h, so you must multiply this number by 4.

This gets the answer 141 km.

You might be interested in
Jane left the school and started to bike along the road at a rate of 12 mph. Her friend Sally left the school 10 minutes after J
lorasvet [3.4K]

Answer:

10/3 hours

Step-by-step explanation:

12x=15x-10

12x-15x=15x-10-15x

-3x=-10

-3x/-3=-10/-3

x=10/3

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
If f(x) => x2 +6, what is the value of f(8)?
soldier1979 [14.2K]

Answer:22

Step-by-step explanation: since f(8) so x=8

substitiuting x in 2x+6

                                      f(8)= 2x8+6=22

so f(8)=22

Hope this helps! :)

4 0
2 years ago
*!HELP!* Mark wants to order a pizza. Drag and drop the correct number or phrase into each box to complete the explanation for w
fredd [130]

Answer:

A. 0.08 B. 0.09 and C. 12-inch hopefully im right

8 0
2 years ago
PLZ HELP PLZ PLZ PLZ HELP
faust18 [17]

Answer:the diameter is 7

Step-by-step explanation: 21.98 divide by pi is 7 so diameter is 7

5 0
2 years ago
Martin is saving for a gaming system. The total cost of the gaming system and three games is $325.49. About how much money shoul
aksik [14]
First you would do $325.49 divided by 10 and you would get $32.55. so you would need $32.55 a week. 
6 0
3 years ago
Other questions:
  • A=b+cp - what is p?
    7·1 answer
  • Helena lost her marbles. But then she found them and put them in 4 bags with m marbles in each bag. She had 3 marbles left over
    13·1 answer
  • Find the measure of angle B.
    13·2 answers
  • The perimeter of this rhombus
    14·1 answer
  • Help meh fvghdbskjwdjcbhfvdcbjskalm
    15·1 answer
  • 1 over 3 +2over 5) x 2 over 3
    12·1 answer
  • A combined total of 39000 is invested in two bonds that pay 5% and 6.5% simple interest. The annual interest is 235500 how much
    6·1 answer
  • How many solutions does the following equation have?<br> -2z+10+7z=16z+7
    14·2 answers
  • 3 tons of bark cost $15,540.00. What is the price per pound ?
    13·1 answer
  • Drag each scenario to show whether the final result will be greater than the original value, less than the original value, or th
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!