1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
xenn [34]
2 years ago
6

Kimmy bought a 5 kilogram can of peanuts for $4.50. What is the unit price?

Mathematics
2 answers:
patriot [66]2 years ago
8 0
The unit price of the can of peanuts is $0.9 per can
icang [17]2 years ago
5 0
To solve this, we divide the price by the kilograms of peanuts.

4.5/5= 0.9

So therefore, our answer is that it costs $0.9 per can of peanuts. 
You might be interested in
Weather
Crank

Answer:

It snowed for 6 days in November

Step-by-step explanation:

Since there are 30 days in November

and 20 goes into 100 five times,

30/5=6, so in november snow fell for 6 days

5 0
2 years ago
Y + 4/9 = 2/3 Solve the equation..
emmainna [20.7K]
Y + 4/9 = 2/3

Let's convert 2/3 into 6/9 so it will be easier to subtract.

Y + 4/9 = 6/9
Subtract 4/9 on both sides.

Y = 2/9 Hope this helps!
4 0
2 years ago
PLEASE ANSWER NUMBER 15 ‼️‼️‼️‼️
elena-s [515]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
In a neutral atom that has 18 protons, how many electrons does it have?
Llana [10]
Neutral atoms must have equal numbers of protons and electrons

Solution: 18 electrons
6 0
2 years ago
What are two factors of the composite number 46 other than 1 and 46?​
tester [92]

Answer:

Step-by-step explanation:

7

3 0
2 years ago
Other questions:
  • The expression -5.5 (a/1000) can be used to calculate the change in temperature in degrees fahrenheit for an increase in altitud
    13·2 answers
  • I need the answer with the work
    9·1 answer
  • A type of golf ball is tested by dropping it onto a hard surface from a height of 1 meter. The height it bounces is known to be
    15·1 answer
  • The population of a certain species of bird in a region after t years can be modeled by the function P(t)= 1620/1+1.15e^-0.042t
    5·2 answers
  • She makes a base salary of $2,500 per month plus 5% of the cost of each vacation. This month she sold $80,000 in cruises. What a
    13·1 answer
  • Part II: What is 5,290,000,000,000 written out in words? What is it in scientific<br> notation?
    9·1 answer
  • Sara pays $4.50 for 3 pounds of bananas and 2 pounds of oranges. One pound of oranges costs $0.75 more than one pound of bananas
    6·1 answer
  • If f(x) =x-1, what is f(9)
    5·1 answer
  • A car has 15 gallons of gas in its tank. The car travels 35 miles per gallon of gas. It uses 1/35 of gas to go 1 mile. How much
    6·1 answer
  • A rectangular field is four times as long as it is wide. If the perimeter of the field is 520 yards, what are the field's dimens
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!