1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
xenn [34]
3 years ago
6

Kimmy bought a 5 kilogram can of peanuts for $4.50. What is the unit price?

Mathematics
2 answers:
patriot [66]3 years ago
8 0
The unit price of the can of peanuts is $0.9 per can
icang [17]3 years ago
5 0
To solve this, we divide the price by the kilograms of peanuts.

4.5/5= 0.9

So therefore, our answer is that it costs $0.9 per can of peanuts. 
You might be interested in
Recommended daily intake of fiber
Ganezh [65]
25 grams per day that is the recommended daily intake of fiber
4 0
3 years ago
What is the probability of rolling a die and it landing on a number less than 3?
snow_tiger [21]

Answer:

2/6 (33.33%)

Step-by-step explanation:

4 0
4 years ago
Read 2 more answers
A tennis racket at at sport city costs $180 and is discounted 15% the same model racket costs$200 at tennis world and is on sale
MaRussiya [10]
Mate, stop repeating questions, wait until your question has been answered.


15% of 180 is (180 * 0.15) = 27.

180 - 27 = $153 paid.


20% of 200 = (200 * 0.2) = 40.

200 - 40 = $160 paid.


Therefore Sport City offered the better deal.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
???whats the answers
Aleks04 [339]
11, 3, -3, -12
Hope this helps :)
3 0
4 years ago
You have completed 35% of your workout. Your workout is 35 minutes long. How much time do you have left?
guapka [62]

Answer:

You have 12.25 minutes left to workout.

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What are the two solutions to this equation?<br><br> x^2−4x−8=0
    5·1 answer
  • 3 our of 5 in two equivalent forms
    10·1 answer
  • If x-2=6, what is the value of x^3 -1
    9·1 answer
  • Write the expression: Five times the opposite of a number *
    6·1 answer
  • If dy /dx is undefined for a given value of x, then the line tangent to the curve y = f(x) at that value does not exist.
    9·2 answers
  • Match the numbers with the LCM.
    8·1 answer
  • Please answer my question as soon as possible​
    15·1 answer
  • Owen owns Ultra Iceez, an ice cream stand. On Tuesday morning, he withdrew $120 from the
    15·2 answers
  • Solve the Inequality. Graph the solution. <br><br> n+2 less than or equal to sign -6
    14·1 answer
  • Are standardized scores and z-scores the same thing?.
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!