60 / 5 = 12 miles per gallon
36 miles = 12 miles / gal * x gallons
divide by 12
36/12 =x gallons
3 =x
He needs 3 gallons
Answer:
$2.40
Step-by-step explanation:
First, you would do 22.70 minus 3.50, to get 19.20.
Then, you would divide 19.20 by 8, to get 2.4.
So, if each pineapple was the same price, each pineapple would be $2.40.
Answer and Step-By-Step Explanation:
The point shown is marked at (36,82), meaning that the panda is 36 months old and weighs 82 kilograms. To plot the next point, just go up from 110 on the graph to 90 and mark a point. (Sorry I tried to put an image but it was extremly blurry.)
Answer:
Step-by-step explanation:
It was 12 take away 210 add 20 to 3243