1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
julia-pushkina [17]
3 years ago
5

What is the best really easy strategy for division, so I don’t have to write a bunch of stuff down?

Mathematics
2 answers:
dlinn [17]3 years ago
6 0
Long division will always be long, you will always have to write down a bunch of stuff unless you can answer it in your head lol.
Ksivusya [100]3 years ago
6 0
Take parts of the number. Say 63/3.   6/3=2    3/3=1     63/3=21
You might be interested in
What is the ratio 15 to 35 written as a fraction in lowest terms?
dmitriy555 [2]
B 3/7 because 15 divided by 5 = 3 and 35 divided by 5 = 7
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Someone good at math pls help me w this I’ll mark u as brainliest ❤️:)
zhenek [66]
Angle 1= 45
Angle 2= 76
Angle 3= 80
8 0
3 years ago
Joe works as a busboy making $7 per hour and as a theater usher making $9 per hour. Let b be the number of hours he works as a b
Vilka [71]

Answer:

The inequality describing the situation is:

7b+9u>1500

Step-by-step explanation:

Joe works as a busboy at the rate of = $7 per hour

Let the number of hours he works as a bus boy this month be = b hours

∴ Amount Joe would make this month working as a busboy =\$7\times b=\$7b

Joe works as a theater usher at the rate of = $9 per hour

Let the number of hours he works as a theater usher this month be = u hours

∴ Amount Joe would make this month working as a theater usher =\$9\times u=\$9u

Total amount Joe would make this month =\$(7b+9u)

His goal is earn more than $1500 this month.

∴ The situation can be represented in the following inequality:

7b+9u>1500

6 0
2 years ago
Use the figure to determine the measure of angle 1 if angle 5 is 60 degrees.
Vsevolod [243]

Answer:

the figure is missing. please provide the figure.

6 0
2 years ago
What is the unit rate $1.29 for 15oz to nearest tenth
Nina [5.8K]

Answer:

The unit price of an item is the cost for each unit.

The unit price may be calculated for several reasons.

It will allow an easy comparison of the cost of the same quantity of items that come in different sizes.

For example, Company A sells peaches in a can. Their can holds 16 oz of peaches at a price of $1.60. Company B also sells peaches in a can, but their can holds 10 oz of peaches at a price of $1.10. At first glance, Company B looks like they might have cheaper peaches because of the lower overall price, but when you calculate the unit price, you get a more accurate way to compare.

For Company A, $1.60 ÷ 16oz = $0.10 per ounce.

For Company B, $1.10 ÷ 10oz = $0.11 per ounce.

The peaches are measured with ounces as the unit, so now that we have unit prices, we can definitely tell that Company A is the better deal, if you like peaches!

Unit price can also be helpful to find the cost of a single item when many items are purchased together. This may be required if the items are going to be divided up and resold. It could also be useful if several people will pay together with each person paying their fair share of the cost based on how many items they receive.

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Which equation represents the vertical asymptote of the graph?
    14·1 answer
  • What is the 50th term of the sequence that begins with -6, 0, 6, 12...
    7·1 answer
  • What is 12×12×13 please answer <br> I am too lazy to do the math
    11·2 answers
  • Verify that the function satisfies the three hypotheses of Rolle's Theorem on the given interval. Then find all numbers c that s
    12·1 answer
  • What is the inequality to 2w+5&gt;45
    5·1 answer
  • Solve equation: 1/4+ 3/4n=1/2
    14·2 answers
  • PLEASE HELP!!! <br> Shade 30% of the whole grid.<br> How much blocks do i shade?
    12·1 answer
  • How many solutions exist for the system of equations graphed below?<br><br> Help please !
    13·2 answers
  • Find the area of a cross section parallel to the base of a cylinder with a radius of 2.5 cm and a height of 12 cm
    11·1 answer
  • A summer job pays $5 per hour.
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!