1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
olchik [2.2K]
3 years ago
8

2 3/4 pound of veggie burgers for $8.80 what is the unit price per pound of veggie burgers

Mathematics
1 answer:
Dahasolnce [82]3 years ago
6 0

Answer: balut 3 to 4

Step-by-step explanation:

You might be interested in
(Refer to the attached image)​
gayaneshka [121]

Explanation:

Provided <u>2 length sides</u> and <u>one angle</u> also need to find <u>one missing side</u>.

So, use cosine rule:

a² = b² + c² - 2bc cos(A)

<h3><u>Part 1</u></h3>

c² = 9² + 11² - 2(11)(9) cos(57)

c² = 94.16147

c = √94.16147 = 9.70 cm

<h3><u>Part 2</u></h3>

d² = 5² + 7² - 2(5)(7) cos(48)

d² = 27.16

d = √27.16 = 5.21

<h3><u>Part 3</u></h3>

5² = 7² + 9² - 2(7)(9) cos(H)

-126cos(H) = 25 - 49 - 81

cos(H) = -105/-126

cos(H) = 5/6

H = cos⁻¹(5/6) = 33.56°

<h3><u>Part 4</u></h3>

8² = 4² + 7² - 2(4)(7) cos(J)

-56cos(J) = 64 - 16 - 49

cos(J) = -1/-56

J = cos⁻¹(1/56) = 88.98°

Passcode: 3142

8 0
2 years ago
What is the area of the triangle? (:
Ber [7]

Answer:

Area of triangle = 1/2 base x height

OR

Area = 1/2 bh

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Org/growth #test play
sergey [27]

Answer:

Hi, there you have to count by 10

or you can just Multiply

5*10=50

Your answer will be 50 :)

Hope this helps :)

Step-by-step explanation:

Plz mark me Brainiliest plz :)

5 0
3 years ago
To get there students and chaperones will travel in buses,vans,and cars Buses have 40 seats and cost $300 to rent. Vand have 16
elixir [45]
How many students would there be? did not see that information if that is the question but if not I say go with the bus that has more seats yes it is more expensive but more space is better!
6 0
3 years ago
Which statement is true about -14 and -8?
marin [14]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

-14>-8 because -14 is located to the left of -8 on the number line.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Determine which of the four levels of measurement (nominal, ordinal, interval, ratio) is most appropriate.
    11·2 answers
  • WILL RATE BRAINLIEST
    12·1 answer
  • Whitney rented an apartment for $11,600 for the first year she lived in the apartment. Each year after that the price for the ap
    14·1 answer
  • Statement
    14·1 answer
  • The popular candy Skittles comes in five colors. According to the Skittles website, the five colors are evenly distributed in th
    6·1 answer
  • June's flower bed has a length of 8 feet and a width of seven eighths feet. Is the area of the flower bed larger, smaller, or eq
    11·2 answers
  • Alex bought 2 1/4 pounds of M&amp;Ms and 1.6 pounds of gummy worms. If the M&amp;Ms cost $2 per pound, and the gummy worms cost
    9·1 answer
  • for 9x + 25= 88, Deena wrote the situation “ i bought some shirts at the store for $9 each and received a $25 discount. My total
    9·1 answer
  • What multiplies to 320 and adds to 128?
    7·1 answer
  • I don't need an answer, I just need someone to explain how to do it. &lt;3
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!