Answer:
Step-by-step explanation:
The common ratio is the constant found by dividing any term by the previous term.
r=6/36=1/6
r=1/6
I am assuming the 16 at the end of the sequence was a typo. IF 16 was at the end of the sequence it is NOT a geometric sequence as there would not be a common ratio for all terms.
Find the cost of 1 kilogram, by dividing the cost of 2 by 2:
4.50 / 2 = $2.25 per kilogram.
Now multiply the cost of 1 by 3:
2.25 x 3 = $6.75 for 3 kilograms.
Answer:
8,4
Step-by-step explanation: