1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
BaLLatris [955]
3 years ago
11

15.000 at 9 percent interest

Mathematics
1 answer:
Ksivusya [100]3 years ago
7 0

Answer:

$16.35

Step-by-step explanation:

15 x 1.09 = 16.35

You might be interested in
At a sporting event, the price for 3 cheeseburgers and 2 cups of lemonade is $14 and the price for 2 cheeseburgers and 4 cups of
crimeas [40]
C= the price of a cheeseburger and l = the price of a lemonade:

3c + 2l=14\\2c+4l=12

Divide the second equation by -2 to begin the process of solving by elimination:

3c + 2l=14\\-1/2\ (2c+4l=12)\\\\3c+2l=14\\-c-2l=-6\\\\2c=8\\c=4

Now that we have c, 4, we can plug it in to one of the equations to find l:

3c + 2l=14\\3(4)+2l=14\\12+2l=14\\2l=2\\l=1

So, each cheeseburger is $4 and each lemonade is $1.  The final answer is:

1 cheeseburger and 2 cups of lemonade would cost $6.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help I need to do this ASAP!!
labwork [276]
Yah I can’t see it either
8 0
3 years ago
Show how oliver can convert 1 red brick into 3 red bricks
kipiarov [429]

Answer:

Cut it into three smaller bricks?

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the radius of the circle with the equation
frez [133]

Answer:

Radius:

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Help me with my little brothers test i have a pdf document of the test and i need a answer key!!
mina [271]

Answer:

c

Step-by-step explanation:

it starts at (0,0) and follows the points best

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Twenty-four crackers contain 360 Calories. Find the unit rate in Calories per cracker. The unit rate in Calories per cracker is​
    10·1 answer
  • A van Gogh painting sold for 82,500,000. A Renoir painting sold for 11,500,000 less. A Cezanne painting sold for 16,000,000 less
    9·1 answer
  • Multiply the fraction 4/5 × 5/6 simplify answer
    7·2 answers
  • What is the answer confuse
    9·1 answer
  • Please help me, thank you. asap. don't ignore, do it for jesus please.
    8·1 answer
  • How do you solve this equation
    12·2 answers
  • Find the value of a in the equation:
    13·1 answer
  • In the first quadrant you start at 5, 6 and move 4 units down. What point will you end up at? Thanks for your help! - Someone wh
    7·1 answer
  • Solve for x<br> 4^5x=(1/32)^1-x
    14·1 answer
  • How can I solve this<br>1/2 of 20​
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!