1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nesterboy [21]
2 years ago
10

You and your friends decide to rent some studio time to make a CD. Big notes studio rinse for $100 plus $60 per hour. Great soun

d studio rinse for $25 plus $80 per hour. Determine the number of hours of which the cost of renting the studio is the same
Mathematics
1 answer:
Orlov [11]2 years ago
8 0
About 3.8 hours, if asking for a whole number round to 4
You might be interested in
Factor this polynomial expression.
Sauron [17]

Answer:

The answer is A. (x-6)(x-6)

Step-by-step explanation:

x^2 -12x + 36

x^2 - (6+6) x+36

x^2 - 6x - 6x + 36

x( x - 6) -6(x-6)

(x-6)(x-6)

8 0
3 years ago
Renata and her family go through an average of more than 15 cans of sparkling water each day. They buy cases of 24 cans at $3.50
kaheart [24]

Answer: The inequality required to express the above condition is   x     ≥    18.75

Step-by-step explanation:Renata and her family go through an average of more than 15 cans of sparkling water each day.

The number of cases of 24 cans of sparkling water.

We can take the number of cases to be x.

Each case is said to cost $3.50.

An inequality for the number of cases that Renata's family go through in 24 days can be written as

      x ≥            ⇒     x    ≥            ⇒   x ≥     18.75

Therefore the inequality required to express the above condition is

x     ≥    18.75

8 0
2 years ago
Part B
UNO [17]

Answer:

(4.25,6.5)

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
The price of an item selling at 150% of its $63 value is
Triss [41]
You just have to multiply the percentage by the amount:
(150/100)×$63 
1.5×$63= $94.50
If you aren't allowed a calculator, then just find half of $63 (the 0.5 of the fraction) and add it to $63 (the 1. of the fraction).
$63÷2= $31.5
$63+$31.5= $94.50
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
The cost of renovating the den is $4.55 per square foot for the carpet and $1450 for a TV. Write an equation to represent the si
7nadin3 [17]
4.5X+1450=C

X represents the amount of square feet
C represents the total cost
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • a big penguin will eat three times as much as a small penguin. the big penguin will eat 21 grams of fish. let b = number of gram
    9·1 answer
  • Can any one tell me if this is correct or is it translation
    10·2 answers
  • Rafael counted a total of 40 white cars and yellow.There were 9 times as many white cars as yellow cars how many white cars did
    5·1 answer
  • Factor completely. 5x2 - 45 5(x + 3)(x - 3) 5(x2 - 45) 5(x - 9)(x + 9) (5x + 9)(x - 5)
    13·2 answers
  • A region is bounded by y=e−3x, the x-axis, the y-axis and the line x = 3. If the region is the base of a solid such that each cr
    7·1 answer
  • If there are 60 min in a hour, 60 sec in min and 10 counts in a second how much is half of a second
    7·1 answer
  • Please help needed!!! Help me!!!
    11·1 answer
  • X log(2^(x+2))=8 please help
    13·1 answer
  • What is the missing reason for line 3 in this proof? LZM
    9·1 answer
  • Is x=2y a proportional relationship??
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!