Answer:
$9
Step-by-step explanation:
7.50/5= $1.5 an apple
6* 1.5 = $9 for 6 apples
Answer:
(C)Yes, because P(M) ∙ P(N) = P(M ∩ N)
Step-by-step explanation:
Two events A and B are independent if P(A)P(B)=P(A ∩ B)
Given events A and B such that:
P(A) = 0.3, P(B) = 0.25, P(A ∪ B) = 0.425, and P(A ∩ B) = 0.075
- P(A)P(B)=0.3 X 0.25 =0.075
- P(A ∩ B) = 0.075
Since the two expression above gives the same answer, they are independent.
<u>The correct option is C.</u>
Answer:
Answer is D. Increase his output.
Refer below.
Step-by-step explanation:
Mark owns a cattle ranch near Hugo, Oklahoma. Mark is currently producing beef at an output level where marginal revenue exceeds marginal cost. In order to
maximize his profit, Mark should increase his output.
- 1 1/3 - 2 1/5
= -4/3 - 11/5
= -20/15 - 33/15
= -53/15
= -3 8/15 mg/L