Answer:
The 64 ounce jug of milk costs $0.010 more per ounce than the 128 ounce jug of milk/
Step-by-step explanation:
3.20/128=$0.025 per ounce jug of milk
2.24/64=$0.035 per ounce jug of milk
0.035 - 0.025 = .010
1.) 9 - c < 2 , C = 7
Graph 7 on the number line.
2.) -3c > 15, C = -5
Graph -5 on the number line.
Hope this helps.
Answer:
I would go with less than
i hope this helps
Answer:
The volume of the glass is 217.8 cm³
Step-by-step explanation:
If the glass were initially 4/7 full, that means 3/7 of the volume is still available to hold more juice.
Let v represent the volume of the glass.
Then (3/7)v + 70 cm³ = (3/4)v.
We need to solve this for v.
Here the LCD is 28. Thus,
(3/7)v + 70 cm³ = (3/4)v → (12/28)v + 70 cm³ = (21/28)v.
Subtracting (12/28)v from both sides, we get:
70 cm³ = (9/28)v.
We can isolate v by mult. both sides by the inverse of 9/28, which is 28/9:
(28/9)(70 cm³) = v
The volume of the glass is 217.8 cm³
Step-by-step explanation:
For an absolute value function, the graph will look like an arrow with a sharp inflection point.
Reciprocal function will tend towards a limit when stretched to infinity.
Cube root and square root functions do not tend towards infinity at x = 0, because it is either 0 or the constant value.
The best answer here is Reciprocal. (B)