
we don't have solutions !!
Answer:
y = -5 + 6=1 is your answer
Answer:
James is 58 and Tyson is 39 years old.
Step-by-step explanation:
x + y = 97
x - y = 19 +
--------------
2x = 116
x = 58
--------------
y = 97 - 58
y = 39
A unit rate is just how much it costs per ONE unit of whatever your measuring. Lets say you had a rate of $4.00/8lbs. The unit rate would be $0.50/ ONE lb.
Answer: 66 sq ft
Step-by-step explanation:
Break up the shape into three separate shapes
8 * 3 = 24 for the rectangle
There are 2 triangles
The formula for the area of a triangle is 1/2(b)(h)
1 of the triangles has a base of 4 and height of 12
1/2(4)(12) = 24
The other triangle has a base of 3 and height of 12
1/2(3)(12) = 18
24 + 24+ 18 = 66