1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anna [14]
3 years ago
11

Convert the expression (p/q)^2/5 to its radical form.

Mathematics
1 answer:
solniwko [45]3 years ago
6 0

\left(\dfrac{p}{q}\right)^\frac{2}{5}=\sqrt[5]{\left(\dfrac{p}{q}\right)^2}=\sqrt[5]{\dfrac{p^2}{q^2}}\\\\Used:\\\\a^\frac{m}{n}=\sqrt[n]{a^m}

You might be interested in
Can someone help me with this question?
Masteriza [31]

Answer:

V=2c

Step-by-step explanation:

\\[Looking at the relationship of the numbers in the table, we can see which ones will work right off the bat.]\\[Our first numbers are both zero, so we cant do anything significant there.]\\[Next row, however, we can start doing the process of elimination.]\\\left[\begin{array}{ccc}1&2\\2&4\\3&6\\4&8\\5&10\end{array}\right]\\ \\[After plugging in the formulas to see if they're true, the only one that works every time is V=2c.]\\[That is your answer.]

6 0
2 years ago
Which expression is the result of factoring the expression below by taking out its greatest common factor?
Nat2105 [25]

Answer:

c is the correct answer

8 0
3 years ago
If a point C is inside
julsineya [31]

Answer:

The image is so blurred

Step-by-step explanation:

Please tell me all the measures used in your question or re ask your question and instead screen shot

3 0
2 years ago
If you have 470 apples and the price is 67 apples how much is each apple
EleoNora [17]

Answer:

Each apples cost about $0.14

Step-by-step explanation:

cost / amount = price per piece

67 / 470 = 0.14

So every apple costs about $0.14

8 0
2 years ago
What is #5 I need help fast!!
Mkey [24]
What is the object (Circle)  or what 

Then I could help u

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the coefficient in the expression x-27?
    8·1 answer
  • Box of 12 golf balls costs $45. what is the unit rate
    5·1 answer
  • How to skip videos on Eduinity:
    13·1 answer
  • According to the empirical rule, 68% of 7-year-old children are between ___ inches and ___ inches tall.
    7·2 answers
  • Please help me <br>will mark brainliest​
    14·1 answer
  • Using the approximation of 5 miles = 8 km<br><br><br>How many km is 22.5 miles?
    10·2 answers
  • Solve logarithmic equation
    13·2 answers
  • Which equation represents the line below. ​
    13·1 answer
  • a mountain climber climb down the cliff 50 feet at a time. He did this four times in one day, what was the overall change in the
    9·1 answer
  • Can someone tell me the answer please I’m marking brainlist
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!