1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Natali [406]
3 years ago
12

Jackie buys 51 kilograms of rice for the school cafeteria. How many grams of rice did Jackie buy?​

Mathematics
1 answer:
tresset_1 [31]3 years ago
3 0
Jackie bought 51000 grams of rice. Because there are 1000 grams in a kilogram so, 51 x 1000 is 51000.
You might be interested in
Consider the following equation, bh+hr=25 when solving for r
Komok [63]
Solve for r.

You want to get r by itself on one side on the equal sign.

bh + hr = 25

Subtract bh from both sides.

hr = 25 - bh

Divide h on both sides.

r = 25 - bh / h

The two h's cancel each other out.

r = 25 - b

Hope this helps!
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
HELP EASY ASAP MULTIPLE CHOICE
Rudik [331]

Answer:

It's the first one 18/3 =6

Step-by-step explanation:

This is the only answer that has all integers or whole numbers. Hope this helps!

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Thank you for your help.
Nonamiya [84]

Answer:

q = -15

Step-by-step explanation:

5q = -75

Divide both sides by 5 : q = -15

8 0
2 years ago
A stadium floor that is in the shape of a circle has a diameter with a length of 50 yards. What is the area of the circle on the
barxatty [35]

Step-by-step explanation:

as diameter=50 yards

radius (r)=50/2=25 yards

ar of circle = π r r

π=22/7

22÷7×25×25

1974.285714

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is umbrella insurance?
ExtremeBDS [4]

Answer:

Umbrella insurance is a type of personal liability coverage the goes above and beyond the amount the a regular home or vehicle insurance offers.

Step-by-step explanation:   I just looked it up hope that answers your question.

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Could someone explain why any umber raised to a power of zero equals to one
    12·1 answer
  • What’s the last angle pls add steps !!!
    5·1 answer
  • Solve equation x/6+4=15
    10·2 answers
  • A coral reef grows
    8·1 answer
  • Box of 12 golf balls costs $45. what is the unit rate
    5·1 answer
  • Which number goes in the box to make the sentence true
    11·1 answer
  • 5,608 , 97,506 ,9 658 Which numbers 5 is 10 times the value of 5 in 8,395​
    6·1 answer
  • Solve for w. 2 = 6 3 5​
    15·2 answers
  • How does the sum of the interior angles change as you move the vertices of ABC to create a triangle of your choice
    11·1 answer
  • What is the value of a3 in the sequence? 2, 5, 10, 17,. 2 5 10 17.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!