1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Natalija [7]
3 years ago
15

Which equation represents the values in the table?

Mathematics
1 answer:
Sergio [31]3 years ago
3 0
A y=3x+7 is your answer
You might be interested in
What are the possible steps involved in solving the equation shown? Select three options. 3.5 + 1.2(6.3 – 7x) = 9.38 Add 3.5 and
motikmotik

Answer:

1) Distribute 1.2 to 6.3 and -7x

2)Combine 3.5 and 7.56

3)Subtract 11.06 from both sides

Step-by-step explanation:

3.5 + 1.2(6.3 - 7x) = 9.38

Distribute 1.2 to 6.3 and -7x

3.5 + 1.2* 6.3 - 1.2 * 7x = 9.38

        3.5 + 7.56 - 8.4x = 9.38

Combine 3.5 and 7.56

11.06 - 8.4x = 9.38

Subtract 11.06 from both sides

11.06 - 8.4x -11.06 = 9.38 - 11.06

                    -8.4x = -1.68

To find solution:

Divide both sides by (-8.4)

-8.4x/-8.4 = -1.68/-8.4

 x = 0.02

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the factor of z^3+64
Leto [7]
I hope this helps you

8 0
3 years ago
Given angle A B C , in which Line AD bisects angle BAC. If m angle B=64 and m angle C =42, determine m angle BAD.
Andrew [12]
D=54 i might be wrong
3 0
3 years ago
What is the measure of angle x? m<x = ?
Ainat [17]
Hey there! :)

The total measure for triangles is 180°

You already know 2 angles. Add both angles and subtract from 180 to find x

37 + 82 = 119

180 - 119 = 61

m∠x = 61°

Hope this helps :)
3 0
2 years ago
A music store sells electric guitars in 3 colors and 2 sizes. How many different guitar can you buy
matrenka [14]

Answer:

the answer is 6

Step-by-step explanation:

3 times 2 equals 6

5 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the area in square units of the rectangle
    15·1 answer
  • Is y=1/4x^0.5 a power function? Explain your reasoning.
    13·2 answers
  • A dozen eggs cost $4.25 at the farm stand. Approximately how much does each egg cost (round to the nearest penny)
    14·2 answers
  • in equivalent ratios,if the numerator of the first ratio is greater than the denominator of first ratio, is the numerator of the
    13·1 answer
  • What 49/9 as a mixed number
    12·1 answer
  • I NEED HELP WITH THIS
    15·2 answers
  • Pam is having a yard sale. For each​ item, she is asking for two-fifths of the price for which she bought the item. Write an equ
    9·1 answer
  • Please help me with my work
    12·1 answer
  • Can someone please help
    11·1 answer
  • Hiiiiiiiiiiiiiiiiiiii my frndz give me the answer3x/4-2y/3=5<br>2x/5+3y/5=17<br>​
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!