1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
blondinia [14]
3 years ago
7

PLEASE HELP 12 POINTS

Mathematics
1 answer:
Assoli18 [71]3 years ago
3 0

Answer:

5:5 (first box, pencils to pens)

7:3 (second box, coloured pencils to crayons)

The probability of picking a pen (1st box): 5/10

The probability of picking a crayon (2nd box): 3/10

Probability of picking both: 5/10*3/10 = 15/100

You might be interested in
3. Emilio is going to run 6 miles a day for 8 days. How many miles will he have completed
Nastasia [14]

Answer:

48

Step-by-step explanation:

6(miles per day) * 8(days) = 48

7 0
3 years ago
Robinson's doughnut factory produces 18,000 doughnuts every day. they have a fleet of 12 delivery trucks. if the doughnuts are d
nikdorinn [45]
1,500 doughnuts will be added onto each truck. To get this answer, just simply divide the amount of doughnuts by the amount of trucks.

18,000÷12= 1,500.

Hope this helps!
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
The selling price of an item is $600. It is marked down by 30%, but this sale price is still marked up
Norma-Jean [14]

Answer:

7000

Step-by-step explanation:

divide 600 and 30 then multiply that answer by 350

7 0
3 years ago
Choose as many answers as apply.
suter [353]

All of them can be accomplished with electronic banking, but C and D would be easiest to do online.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write an expression for "two multiplied by t".<br> Please help!!<br> 10 POINTS
attashe74 [19]

Answer:

2*t

Step-by-step explanation:

That should be it...

Just multiply 2 by t

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 27.96 round to the nearest tenth
    13·1 answer
  • if one card is drawn from a standard 52 card playing deck, determine the probability of getting a ten, a king or a diamond.
    5·1 answer
  • $9.60 for 4 pounds as a unit rate
    5·1 answer
  • Bobby is helping buy meats, for grilling, for the school picnic. He bought 10 pounds of sausage at $1.69 per pound, 100 pounds o
    13·1 answer
  • A store is having a sale on trail mix and jelly beans. For
    10·1 answer
  • In 1985, there were 285 cell phone subscribers in the small town of Centerville. The number of subscribers increased by 75% per
    12·1 answer
  • Please HELP with these questions!! Legit answers only!
    15·1 answer
  • What are the integer solutions to the inequality below?<br> −<br> 2<br> ≤<br> x<br> &lt;<br> 2
    15·1 answer
  • X-1=0 pls answer me I'll give u 10 points
    12·1 answer
  • two rectangles have the exact same area. the measurements of the first rectangle is 3k by 3.calculate the value of k​
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!