Answer:
(33 - 5)/7 = 4
Step-by-step explanation:
Answer:
Step-by-step explanation:
2.80/8=.35 per ounce
Answer:
C
Step-by-step explanation:
sorry if I'm wrong
Answer:
The Answer is 4.79
Step-by-step explanation:
All you have to do Divide 33.53 by 7 then you would get 4.79
I say divide because they want to know how much it one gallon of milk costs So that is why you have to divide
Hope I Helped! :3
Answer:
2 (real) solutions.
Step-by-step explanation:
A quadratic always has two solutions, whether they are real or complex.
Sometimes the solution is complex, involving complex numbers (2 complex), sometimes they are real and distinct (2 real), and sometimes they are real and coincident (still two real, but they are the same).
In the case of
x^2+3x = 3, or
x² + 3x -3 = 0
we apply the quadratic formula to get
x = (-3 +/- sqrt(3^2+4(1)(3))/2
to give the two solutions
{(sqrt(21)-3)/2, -(sqrt(21)+3)/2,}
both of which are real.