1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
bonufazy [111]
2 years ago
15

An unknown number b is 10 more than an unknown number k. the number b is also k less than 8. the equations to find k and b are s

hown below: b = k + 10 b = −k + 8 which is a correct step to find k and b? (1 point)
Mathematics
2 answers:
Dmitriy789 [7]2 years ago
6 0
Just add the two equations together.
2b = 18
b = 18/2
b = 9

9 = k + 10
9 - 10 = k
k = - 1

mafiozo [28]2 years ago
4 0

Answer:

The value of k=-1 and b=9.

Step-by-step explanation:

Given : An unknown number b is 10 more than an unknown number k. The number b is also k less than 8. The equations to find k and b are shown below: b=k+10,b=-k+8

To find : Which is a correct step to find k and b?

Solution :

The correct steps to find the value of k and b of the equations are

Let b=k+10 ......(1)

b=-k+8 ......(2)

Step 1 - Equation the value of b from both the equations,

k+10=-k+8

Step 2 - Add like terms,

2k=-2

Step 3 - Solve,

k=-1

Step 4 - Substitute k in equation (1),

b=-1+10

b=9

Therefore, The value of k=-1 and b=9.

You might be interested in
Lisa used 1/4 cups of milk per batch using her muffin recipes. How many cups of Milan will she use when she made 6 batches of mu
marin [14]

Answer:

1 1/2

Step-by-step explanation:

1/4 cups * 6 batches = 1/4 * 6 = 6/4 = 1 2/4 = 1 1/2

7 0
3 years ago
A season has96 home games. If you purchase a season ticket in the bleacher section, what is the cost per game,in dollars, for th
sattari [20]

Answer:

$8.4375 per game

Step-by-step explanation:

From. The picture attached :

Season long Ticket cost for the bleachers sitting area is : $810

Given that the number of home games in a season is 96

The cost per unit of game could be calculated as :

Cost of season long Ticket / number of home games

= $810 / 96

= $8.4375

$8.4375 per game

5 0
3 years ago
Fundamental Counting Principle (L1)
Gala2k [10]
9 and 14 are the answers
5 0
2 years ago
Calculate 0.82 + 0.35 and get the sum of the equation
xz_007 [3.2K]

1.17

because

1

0.82

0.35  +

---------

1.17

8 0
2 years ago
Answer as many as possible please need work for brainilist
zysi [14]

Answer:

1. 18x + 35y = 598

  x + y = 20

  Isolate a variable in the second equation:

  y = -x + 20

  Plug y back into the first equation

  18x + 35(-x + 20) = 598

  18x - 35x + 700 = 598

  -17x +700 = 598

  -17x = -102

   x = 6

   <u>You carpool 6 days of the 20</u>

   6 + y = 20

   y = 14

   <u>You ride the bus 14 days of the 20</u>

2.   4.50n + 3p = 252

     p = 2n

     Substitute p into the first equation

     4.50n + 3(2n) = 252

     4.50n + 6n = 252

      10.5n = 252

      n = 24

      <u>They sold 24 cans of nuts</u>

      p = 2(24)

      p = 48

      <u>They sold 48 boxes of popcorn</u>

      <u>The group sold, in total, 24 + 48 = 72 cans of nuts and boxes of popcorn. </u>

3.  x - y = 3

    x + y = 8

    Isolate a variable

    x = y + 3

    (y + 3) + y = 8

    2y + 3 = 8

    2y = 5

    y = 2.5

    <u>The average speed with wind is 2.5 mph</u>

    x - 2.5 = 3

    x = 5.5

    <u>The average speed without wind is 5.5mph </u>

4. x + 8y = 22.8

   x + 6y = 18.6

   Isolate

   x = -8y + 22.8

   Substitute

   (-8y + 22.8) + 6y = 18.6

   -2y + 22.8 = 18.6

   -2y = -4.2

   y = -2.1

   <u>The gas costs $2.10 per gallon</u>

    x + 8(2.1) = 22.8

    x + 16.8 = 22.8

    x = 6

    <u>The cost of the car was is $6. </u>

5.  Cost = 9.99 + 2.49x

    Cost = 20.49 + 1.79x    

    To find which one is better, we need to set them equal to each other at first.

    9.99 + 2.49x = 20.49 + 1.79x

    9.99 + 0.70x = 20.49

    0.70x = 10.5

    x = 15

So, they cost the same at 15 rentals.

To find which one is the better deal let's see how much both cost after 16 rentals.

     Cost = 9.99 + 2.49(16)

              = 49.83

     Cost = 20.49 + 1.79(16)

              = 49.13

<u>Therefore, Main Street is the better deal because after the equilibrium Main Street costs less than Big Video. </u>

6.  x + y = 15

    .25x + .05y = 2.75

    Isolate

    x = -y + 15

    Solve

    .25(-y + 15) + .05y = 2.75

    -.25y + 3.75 + .05y = 2.75

    -0.2y + 3.75 = 2.75

    -0.2y = -1

    y = 5

    <u>There are 5 nickels</u>

     x + 5 = 15

     x = 10

     <u>There are 10 quarters</u>

7. x + y = 26

   x + .25y = 17

   Isolate

   x = -y + 26

   Substitute

   (-y + 26) + .25y = 17

   -0.75y + 26 = 17

   -0.75y = -9

   y = 12

   <u>There are 12 quarters in his pocket</u>

   x + 12 = 26

   x = 14

   <u>There are 14 dollars </u>

<em>I hope this helps!!</em>

<em>- Kay :)</em>

6 0
2 years ago
Other questions:
  • *The rectangle to the left is divided into 12 shapes. One of them is a rectangle labeled with #1 and the remaining 11 shapes are
    12·1 answer
  • Consider the words typically associated with geometry. Are there any words that would be hard to precisely define? What words ca
    8·2 answers
  • 7, 10,13,...<br> Find the 33rd term
    12·2 answers
  • a plumber makes $40 to make a house call, plus $25 an hour for the actual work.write an equation to represent the situation
    13·1 answer
  • In ΔOPQ, m∠O = (3x+12)^{\circ}(3x+12)
    9·1 answer
  • Multiply or divide as indicated <br> b^3 x b^-3
    13·1 answer
  • Plz help fast. What is the value of x?
    14·1 answer
  • The scale drawing of a building measures 3 in. by 5 in. The scale is ¼ in = 2 feet. What is the area of the actual building?
    6·1 answer
  • Y-9=26<br> Can anyone help me with this question
    12·1 answer
  • trish has a square garden with side lengths of 8 feet. She expanded her garden to 10 feet by 8 feet. by how many square feet did
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!