1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nata0808 [166]
3 years ago
13

Wilhema bought 6 bars of soap for $12. The next day, Sophia bought 10 bars of the same kind of soap for $20. What is the cost of

1 bar of soap?
Mathematics
1 answer:
kaheart [24]3 years ago
8 0

Answer:

$2

Step-by-step explanation:

To get this number you can divide the cost by the amount of bars of soap.

12/6=2

20/10=2

Hope this helps!


You might be interested in
Please help me with this homework
Akimi4 [234]

Answer:

Additive Identity I think, I'm not sure

Step-by-step explanation:

Tell me in the comments if I'm wrong.

5 0
2 years ago
There are 5 times as many yellow labs as terriers in the dog park. if there are a total of 18 dogs, how many dogs are terriers?
gtnhenbr [62]
Terriers = x
Labs = 5x
5x + x = 18
6x = 18
6x / 6 = 18/6
x = 3
There are 3 Terriers
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Negative fractions on the number line
goblinko [34]
The answer is D
Let me know if it’s right!
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Can someone please help me out and explain
bonufazy [111]

Answer:

option 2

Step-by-step explanation:

please so it

3

4

4

3

5

4

4 0
2 years ago
Explain why the oppisite of a positive number will always be a negitive number​
Aloiza [94]

Answer:

because a positive is over zero and a negative is below zero so from that you can tell that the opposite of any positive will be a negative.

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • For every 3 girls in Mr Hegarty's class there are 4 boys. What is the ratio of girls to boys in the class?
    10·1 answer
  • (3,-2) translated (5,-9)
    12·1 answer
  • Waht is 4 x 5 i just learnt multipalcashin
    8·2 answers
  • Solve for x in the diagram below.
    7·1 answer
  • Solve for ∡1:
    7·1 answer
  • Kim earns $30 for babysitting on Friday nights. She makes an average of $1.25 in tips per hour. Write the function of Kim's earn
    7·1 answer
  • Help me i need help help me help me
    12·1 answer
  • If 60% of the students in your class like Burger King, how many students are in your class if 15 students like Burger King?
    5·1 answer
  • Find the magnitude and direction of the vector WZ: W(15, 25) and Z(10,-6).
    15·1 answer
  • a die and a coin is rolled and tossed respectively.what is the probability of getting a five and a tail ?​
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!