1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anna007 [38]
3 years ago
5

Jill ran X Miles yesterday, today she ran 2 miles more than yesterday , with a total greater of 6 miles . Circle the numbers bel

ow that could represent the number of miles Jill ran yesterday : 8,2,1,4,7,5,3,6
Mathematics
2 answers:
Eddi Din [679]3 years ago
8 0
Five, Six, Seven, and eight
maria [59]3 years ago
7 0

Answer:

5,6,7 or 8

Step-by-step explanation:

We are given that

Jill ran total distance yesterday=x miles

Today she ran total distance=x+2 miles

We have to circle the number that could  represents the number of miles Jill ran yesterday

According to question

x+2>6

Subtract 2 on both sides then we get

x+2-2>6-2

x>4

It means Jill ran yesterday more than 4 miles.

Therefore, she ran 5,6,7 or 8 miles yesterday.

5,6,7 or 8

You might be interested in
Can someone help me with the question? Thanks! <br> xoxo
horrorfan [7]
2. because each x number times 2 plus one is equal to the y range
7 0
3 years ago
Distance between (-5, -5) And (-9, -2)
Sergeeva-Olga [200]
d =  \sqrt{(x_2 - x_1)^2+(y_2-y_1)^2}  \\ d =  \sqrt{(-9 - (-5))^2+(-2 - (-5))^2}  \\ d =  \sqrt{(-4)^2+(3)^2}  \\ d =  \sqrt{16 + 9}  \\ d =  \sqrt{25} = 5
5 0
2 years ago
Which of these is equal to 35 (8 – 3)? A. (35 + 8) – (35 + 3) B. (35 × 8 ) + (35 × 3) C. (35 × 8) – (35 × 3) D. (35 × 11)
liq [111]
I think the answer c as I have estimated and this one seems like it’ll make the most sense
6 0
2 years ago
What is the unit rate for 16 ounces (pint) at $3.93?
Juli2301 [7.4K]

Answer:

25 cents/ounce

Step-by-step explanation:

The unit rate means how much is one of the thing you are working with.  In this case, the unit rate of a pint (16 ounces) is how much just one ounce will cost.  So divide $3.93 by 16

$3.93/16 =  $0.245625

Since we're working with money, round to the nearest hundredth

Unit rate is $0.25 per ounce, or 25 cents per ounce

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Similar triangles have congruent corresponding angles. True or false
MrRa [10]

The Answer for your question is True......

4 0
3 years ago
Other questions:
  • If w'(t) is the rate of growth of a child in pounds per year, what does 7 w'(t)dt 4 represent? The change in the child's weight
    8·1 answer
  • How much interest would be earned on $3,700 in one year if it is invested at 4%?
    8·1 answer
  • Complete this statement:<br> 15a2x2 + 12a2x + 9a2 = 3a?(
    8·1 answer
  • Factor the polynomial expression 15x^2 - 2x - 8
    13·1 answer
  • Normal
    6·2 answers
  • Please help
    8·1 answer
  • Find the length of the unknown side. Round your answer to the nearest tenth.
    13·1 answer
  • 1<br> Select all of the true statements about the two triangles shown below.
    12·1 answer
  • Does anyone know the answer ?
    8·1 answer
  • Given the diagram below, ∠ 1 and ∠ 5 are classified as which type of angles?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!