1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Daniel [21]
3 years ago
8

Help photo question. Mathematics. :D

Mathematics
1 answer:
Aleks04 [339]3 years ago
5 0
M = 4
n = 1

If you substitute in your values, you can see that 4 + 1 = 5
And 4 - 1 = 3
Hope this helped :)
You might be interested in
Four times what gets you fourtheight
lakkis [162]
I think you mean 48. 4 * x = 48. x = 48/4 = 12
5 0
3 years ago
Simplify (6x^-2)^2 (0.5x)^4 Show your work<br> PLEASE HELP THANK YOU!
goldenfox [79]

Use Multiplication Distribute Property: (xy)^a = x^ay^a

6^2(x^-2)^2(0.5x)^4

Simplify 6^2 to 36

36(x^-2)^2(0.5x)^4

Use this rule: (x^a)^b = x^ab

36x^-4(0.5x)^4

Use the Negative Power Rule: x^-a = 1/x^a

36 × 1/x^4(0.5x)^4

Use the Multiplication Distributive Property: (xy)^a = x^ay^a

36 × 1/x^4 × 0.5^4x^4

Simplify 0.5^4 to 0.0625

36 × 1/x^4 × 0.0625x^4

Simplify

2.25x^4/x^4

Cancel x^4

<u>2.25</u>

6 0
2 years ago
Which unit would measure length in the metric system? centimeter, pound,mililiter,cup​
vitfil [10]

Answer: centimeter

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is 3a ^2 + a ^2 added to a +6 ?
KonstantinChe [14]

Answer:

it is a polynomial

3a^2+a^2= 4a^2

4a^2+6

Step-by-step explanation:

3a^2 +a^2 = 4a^2+6

=4a^2+6

7 0
2 years ago
Solve for x, y and z. Round your answers to the nearest tenth.
Viktor [21]

Answer:

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Use the point-slope equation to identify the slope and the coordinates of a point
    6·1 answer
  • (x+4) (x+10)<br>simplify​
    5·2 answers
  • A line includes the point (1,-6) has a slope of -6 what is its equation in slope-intercept form
    11·1 answer
  • An automobile dealer had 360 cars and trucks in stock during the month. He must pay an inventory fee of $2 per car and $5 per tr
    5·1 answer
  • 1. Determine whether the situation is a permutation or a combination
    9·2 answers
  • 4. What is the unit price if 5 pounds of fruit cost $8.40?
    14·1 answer
  • Approximate 12256 to 3 significant figures​
    5·1 answer
  • Which of the following shows the polynomial below written in descending<br> order?
    5·1 answer
  • Jacob has 96 books to stick on library shelves. Each shelf can hold 9 books. How many shelves will he need to stack all the book
    14·1 answer
  • Please answer my question
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!