1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ostrovityanka [42]
4 years ago
6

The table shows a company’s profit based on the number of pounds of food produced.

Mathematics
2 answers:
Bingel [31]4 years ago
5 0

Answer:

$5,300

Step-by-step explanation:

Formulae used,

a=\dfrac{(\sum x^2y\sum xx)-(\sum xy\sum xx^2)}{(\sum xx\sum x^2x^2)-({\sum xx^2)}^2}

b=\dfrac{(\sum xy\sum x^2x^2)-(\sum x^2y\sum xx^2)}{(\sum xx\sum x^2x^2)-({\sum xx^2)}^2}

c=\dfrac{\sum y}{n}-b\frac{\sum x}{n}-a\frac{\sum x^2}{n}

Where,

\sum xx=\sum x^2-\dfrac{(\sum x)^2}{n}

\sum xy=\sum xy-\dfrac{\sum x\sum y}{n}

\sum xx^2=\sum x^3-\dfrac{\sum x\sum x^2}{n}

\sum x^2y=\sum x^2y-\dfrac{\sum x^2\sum y}{n}

\sum x^2x^2=\sum x^4-\dfrac{(\sum x^2)^2}{n}

Putting the values from the table, we get the best fit line as,

y= -0.0817x^2 + 102.24x - 20421

As we want to calculate the profit at 350 pounds, so putting x=350, we get

y= -0.0817(350)^2 + 102.24(350) - 20421=\$5354.75


astraxan [27]4 years ago
4 0

Answer:

$5,300

Step-by-step explanation:

i promise you i did the test on e2020

You might be interested in
An average family of 4 creates about 17.6 pounds of garbage every day. About how
Vlad [161]
4.4 is the answer for that problem 17.6 divided by 4
3 0
3 years ago
Need help asap plz help dont have many points but ill give yu all i have if u help
Anna71 [15]
Hello!

We can go through the choices and see if they are true

Choice 1
A function has one output for every input

This is not a function because it has -1 as an output for both 4 and -1

This is the answer
------------------------------------------------------------------------------------------------------
Choice 2
The inputs are the x's

We see that the inputs are -1, 0, 3, and 4

This is true
------------------------------------------------------------------------------------------------------
Choice 3
The outputs are the y's

We see the outputs are -2, -1, and 1

This is true
------------------------------------------------------------------------------------------------------
Choice 4
We can follow the lines and see the relations are

(-1, 1), (0, -2), (3, 1), (4, -1)

This is also true
------------------------------------------------------------------------------------------------------
The only one that was false was the first choice so that is the answer

The answer is A) The diagram represents a function
------------------------------------------------------------------------------------------------------
Hope this helps!
4 0
3 years ago
Isla pick tomatoes from her vegetable patch and then sells them in boxes she changes 14p for each tomatoes and 25p for each boxe
amid [387]

9514 1404 393

Answer:

  • 18 tomatoes: £3.02
  • £4.39 ⇒ 26 tomatoes

Step-by-step explanation:

a) at 12 tomatoes per box, 18 tomatoes will require 2 boxes. Then Isla's price will be ...

  2(25p) +18(14p) = 50p +252p = £3.02

18 tomatoes in 2 boxes cost £3.02.

__

b) The 3 boxes cost 3(25p) = £0.75, so the tomatoes cost ...

  £4.39 -0.75 = £3.64

at 14p each, the number of tomatoes is £3.64/£0.14 = 26

There are 26 tomatoes in 3 boxes costing £4.39.

7 0
3 years ago
How many times can 2 go into 26
Luba_88 [7]
The answer is 13. 13 times
6 0
4 years ago
Read 2 more answers
Choose an appropriate metric unit for the mass of bowling ball
pentagon [3]

Answer:

i think that the correct answer would  A

Step-by-step explanation:

hope this helps

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Which has one line of symmetry
    5·2 answers
  • What is the slope of the line shown below?
    10·2 answers
  • 4/25+1/5 in simplest form
    12·1 answer
  • Gavin has 50 tokens and continues to ride the roller coaster three times every hour Gibson has 12 tokens and finds two more toke
    5·1 answer
  • What do I plug into a calculator to find the value of 235 after a 5% increase?
    8·2 answers
  • A motorboat moves across a lake. It begins at 50km from shore after 9 minutes it is 14 km from shore. What’s it’s distance from
    9·2 answers
  • Sara has opened her own bakery, where customers can buy three chocolate chip cookies for $2.49. a. What is the unit price? b. Wh
    12·1 answer
  • 5x(12-4)+3=?<br> PLEASE HELP WILL MARK BRAINLIEST!!!!!
    14·2 answers
  • Can someone help me please:)
    12·1 answer
  • The perimeter of an equilateral triangle is 6x - 24. Which expression represents the length of one side?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!