1. b = $95.94 / 6
= $15.99
t = $15.99 / 20
= $0.80
2. A: $1.28 / 8 = $0.16 per oz
B: $1.68 / 12 = $0.14 per oz
Difference: $0.02 per oz
Multiply the numbers
2(2/3)
2/1(2/3)= 4/3 = 1 1/3
If each jar cost $2 and you have $4 you can buy 2 jars!
Answer:
exponential decay because the base is less than one
Step-by-step explanation:
Answer:
The values of 'x' are -1.2, 0, 0,
or
.
Step-by-step explanation:
Given:
The equation to solve is given as:

Factoring
from all the terms, we get:

Now, rearranging the terms, we get:

Now, factoring
from the first two terms and 6 from the last two terms, we get:

Now, equating each factor to 0 and solving for 'x', we get:

There are 3 real values and 2 imaginary values. The value of 'x' as 0 is repeated twice.
Therefore, the values of 'x' are -1.2, 0, 0,
or
.