1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
LUCKY_DIMON [66]
3 years ago
9

At Store A, a 60-ounce bag of shelled walnuts costs $11.99. At Store B, a 4-pound bag of shelled walnuts costs $11.99. Shelled w

alnuts are a better deal at store
Mathematics
1 answer:
kirill [66]3 years ago
7 0

Answer:

Better deal at Store B.

Step-by-step explanation:

The key to understanding this problem lies in recognizing that 16 ox = 1 lb, which leads to 64 oz = 4 lb.

Find and compare the two unit costs:

Store A:  

$11.99

---------- = $0.20/oz

60 oz


Store B:

$11.99

------------ = $0.19/oz

64 oz


The 4-lb bag available at Store B has the lower unit cost and is a better deal there.

You might be interested in
What does 70/100 = to
Yakvenalex [24]

Answer:

0.7

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Andre is preparing for the school play and needs to paint the cardboard castle backdrop that measures 16 1/3 feet by 6 feet.
Anvisha [2.4K]
1. To find how much cardboard he needs to paint you need to find the area of the cardboard which is length times width. So in this case, it would be 16 1/3 feet times 6 feet. Or 49/3 times 6/1. This gives you 294/3 or 98 feet.
2. To find this you would divide the total area by how much area each bottle covers to find how many bottles you need. 98 divided by 30 is 98/30 which reduces to 49/15 or 3 4/15. Since you can’t have 4/15 of a bottle, you’d round up to 5 bottles of paint.
6 0
3 years ago
30 POINTS PLEASE SOLVE please explain step by step 1. solve the following PROBLEM (meaning #1 ) using the order of operations A.
Vera_Pavlovna [14]

Answer:

b

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Soooo this is hard... help?
enot [183]
I just did this test the answer is B :-)
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
During his speech at the Creating Digital Dividends Conference in October 2000, Bill Gates said, "I’m a great believer that any
natali 33 [55]

Answer:

Step-by-step explanation:

If you look at it this way, one can say that algebra does act as a tool to improve communication in the sense that, it is similar, in a way, to learning a new language. You don't rush into it, you start rather gently, little by little, step by step before you can say, you fully get it. We can then agree that this will improve one's communication prowess because the person would be learning something new with the help of some other people.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Annual sales for a fast food restaurant are 650000 and are increasing at a rate of 4% per year. Use an exponential function to f
    5·1 answer
  • Interest is calculated by ____.
    11·2 answers
  • 78x5 = multiply the ten by 5
    11·1 answer
  • M<br> A. not enough information<br> B. 70<br> C. 42<br> D. 38.5
    11·2 answers
  • a line that passes though the point (4,-8) and has a slope of 3/2 write a equation in the slope-intercept form this line
    15·1 answer
  • :v. holliwud was a country​
    13·1 answer
  • 20 pts, unhelpful/blank answers get reported~
    12·1 answer
  • A book store is selling 4 books for $10 as parr of its clearance sale.Regina has $28 to spend.At this rate regina can purchase h
    7·2 answers
  • Someone buys 6 cakes for 8$ each he sells them for ten each then he got 8 more and selled them for 10$ how much money does he ha
    14·1 answer
  • ILL GIVE BRAINLIEST!! PLS HELP!!! Ten students are taking both algebra and drafting. There are 24 students taking algebra. There
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!