1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Drupady [299]
3 years ago
14

Let Angle w be an acute angle. Use a calculator to approximate the me

Mathematics
1 answer:
serious [3.7K]3 years ago
8 0

Answer:

<h2>49.5°</h2>

Step-by-step explanation:

Given the trigonometry function as shown sin W = 0.79, to get W, the following steps must be followed.

Step 1: Take the arcsin of both sides of the equation

sin^{-1}(sinW) =  sin^{-1}0.79\\W = sin^{-1}0.79

Step 2: Use a calculator to get the resulting value of W

W = 49.46^{0}

W = 49.5^{0} (to nearest tenth of a degree)

This gives the acute angle needed.

Note that acute angle are angles that are less than 90°

You might be interested in
Can somebody help me please ​
klio [65]

Answer:

im not 100% but i think its

T= 2t-4+(t-4)+7

6 0
2 years ago
Need help with surface area​
Blababa [14]
The area surface is “20,736”
3 0
3 years ago
Let T(x)=−6x4+x2−1 ....
jolli1 [7]

Answer:

D is the correct answer.

Step-by-step explanation:

Distribute (−6x^4 + x^2 − 1)(2x^3 - 4x + 3)

-12x^7 + 24x^5 - 18x^4 + 2x^5 - 4x^3 + 3x^2 - 2x^3 + 4x - 3

Combine Like Terms

-12x^7 + 26x^5 - 18x^4  - 6x^3 + 3x^2 + 4x - 3

5 0
3 years ago
Help me with this question​
Scrat [10]
In my calculation it’s 4
7 0
3 years ago
What is the equation of the x - 3y = 18n
Romashka-Z-Leto [24]

Answer:

if your solving for N= 1/18x + -1/6y

if your solving for X x=18n+3y

Step-by-step explanation:

Let's solve for n.

x−3y=18n

Step 1: Flip the equation.

18n=x−3y

Step 2: Divide both sides by 18.

if your solving for y then its

3 0
3 years ago
Other questions:
  • an amusement park line is moving about 4 feet every 15 minutes at this rate approximately how long will it take for a person at
    9·1 answer
  • B(n)=4−6(n−1) Find the 4th term in the sequence.
    14·1 answer
  • If 24 pencils cost $1.20 then how much does one pencil cost?
    6·2 answers
  • Caleb placed 5 beehives for every 2 acres on the peach 8 beehives for
    8·2 answers
  • How can I solve this math equation?
    11·2 answers
  • Name the property of real numbers illustrated by the equation 2x + 4y = 4y + 2x.
    10·1 answer
  • Help on Algebra work, please.
    13·1 answer
  • There are 384 nails in a 16-ounce jar. How many nails are there per ounce in the jar?
    10·2 answers
  • A jacket costs 50$ at the store Evan has a coupon for 15$ off.Max pays only 0.6 of the price because his father works at the sto
    6·1 answer
  • X + 8 &lt; 10<br> Please help
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!