1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ilya [14]
3 years ago
12

A 3-yard roll of butcher paper costs $8.55. What is the price per foot?​

Mathematics
2 answers:
Zielflug [23.3K]3 years ago
8 0

Answer:

$2.85

Step-by-step explanation:

8.55/3

OLga [1]3 years ago
5 0

Answer:

$2.85 per foot

Step-by-step explanation:

all u gotta do is 8.55/3

You might be interested in
The cost of 12 pencils is rupees 37 4 by 5 find the cost of one pencil​
Svetllana [295]

Answer:

Cost of 12 pencils = 37 4/5 = 189/5

Cost of 1 pencil = 189/5 ÷ 12

= 189/5 x 1/12 = 189/60 = 63/20 = 3 3/20

So required answer is 3 3/20

Hope This Helps You!

5 0
3 years ago
What side is this a isosceles a scalene or equilateral
aksik [14]
The answer is a scalene
3 0
3 years ago
Square root of50 is it rational true or false
morpeh [17]
Rational numbers end
irrational numbers do not
pi is an irrational number
√2 is an irrational number
so
√50=√2 times √25=√2 times 5
irrational times rational =irrational
√2=irrational

answer is false, it is rrational





3 0
3 years ago
Use operations of decimal, fraction, and percent numbers to model the following scenarios. In your final answer, include only an
Helen [10]
$34*.15= 5.1 off
34-5.1= $28.99
It doesn't leave % to tip so no tip included. It also didn't leave % to tax.
5 0
3 years ago
Four time the sum of five and ten is what
frozen [14]
The answer is sixty!
4(5+10)
4(15)
60
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How to factor our the coefficient of 9a-8?
    5·2 answers
  • Can somebody please help me
    12·1 answer
  • Chris bought clothes for school. She bought 3 shirts for $12 each and a skirt for $15. How much money did Chris spend on her new
    13·2 answers
  • Need help on geometry Please
    9·1 answer
  • It takes Ben 2 days to write reports, and it takes Kate 3 days to write reports. Bens rate, in reports per day, is how much grea
    8·1 answer
  • Colton is painting a set of figurines a solid color. It takes him 15 minutes and 5 milliliters of paint to finish a small figuri
    5·2 answers
  • What is the constant of proportionality, or unit rate, or the following table?
    7·1 answer
  • Rename the quadratic function f(x)=-2(x+4)^2-5 in standard form.
    13·1 answer
  • Subtract.
    14·1 answer
  • 6⋅10
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!