1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zmey [24]
2 years ago
11

k.jennifer went to the mall with $290 she spent$115 on clothes $75 on new shoes how muchdoes Jennifer have left​

Mathematics
2 answers:
stira [4]2 years ago
6 0

Answer:

$100

Step-by-step explanation:

First add up how much she spent

$115+75= $190

Then Subtract from how much she had to spend

$290-190= $100

hope this helps:)

katovenus [111]2 years ago
3 0
$290 - $115= $175 - $75 =$100
You might be interested in
La diferencia comun es?
Afina-wow [57]

Answer:

2. el numero contante por que se suma o resta

5 0
2 years ago
Mr. peters buys 3 1/4 pound of grapes for $4.55 what is the unit cost of the grapes
anastassius [24]
Divide 3 1/4 with 4.55
6 0
2 years ago
Renting video games from Store A costs $3.50 per game plus a monthly fee of $7.50. Renting video games from Store B costs $5.00
Burka [1]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
1/3 x 8 in simplest form
makvit [3.9K]

In mathematics, every integer is a rational number, hence a whole number 8 can be written as 8/1. 1/3 x 8 = 8/3 in fraction form. 1/3 x 8 = 2.6667 in decimal form.

7 0
2 years ago
Need help :)<br><br><br><br> pleaseeeeeee :(
gayaneshka [121]

Answer: x\geq 88

This means that he has to save at least $88 or more to have enough money.

Step-by-step explanation:

He has $37 and he needs to save more (+) but we don't know how much more that is, so that's why that is our unknown value. (x). The sum of them has to be at least 125 or greater.

37+x\geq 125

Subtract 37

x\geq125-37

x\geq 88

8 0
3 years ago
Other questions:
  • A TV at an electronics store originally costs $600, but it is on sale for 30% off. If a customer buying the TV has a coupon for
    13·2 answers
  • A restaurant used 15 pounds of ground beef to make hamburgers for the day. How many burgers did they make if each burger is 6 ou
    13·2 answers
  • A boardwalk is to be erected along an ocean beach. The specifications for the boardwalk require a width of at least 155 cm., but
    6·1 answer
  • What two integers is ∛30 between?
    15·1 answer
  • 2. Five pigs were weighed daily to regulate caloric
    9·1 answer
  • A trapezoid on a square. The square has side lengths of 12 feet. The trapezoid has a base of 6 feet, height of 3 feet, and top s
    7·2 answers
  • In 2 hours the minutes hand of a clock rotates through an angel of how many degrees?
    7·2 answers
  • Can someone help me
    14·1 answer
  • (4x + 11)° (5.6 - 10)​
    9·1 answer
  • HELPPPPP!!!!!!!! (explanation needed too)
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!