1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Arturiano [62]
3 years ago
10

Find the unit rate if a 4 pack of mixed fruit sells for $2.12

Mathematics
2 answers:
Nat2105 [25]3 years ago
5 0
$0.53. Divide $2.12 by 4.
katovenus [111]3 years ago
4 0

Answer:

$0.53

Step-by-step explanation:

First, you write your equation like this

$2.12/4 pack = $0.53/ 1 pack

Answer: $0.53 for 1-pack

You might be interested in
Can someone please solve this with explanation?
Pepsi [2]

Answer: 67/9 or 7 4/9

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
If g(x) = 3x + 1, evaluate g(-2).
zloy xaker [14]
G(x) = 3x + 1, evaluate g(-2).

Simply plug in (- 3) in g(x)

g(-2) = 3(-2) + 1

g(-2) = - 6 +1

g(-2) = - 5

4 0
3 years ago
What is the varible of -10 = xy +z for x
Verdich [7]

The variable is y

Z is a constant.

4 0
3 years ago
Write an equation for an exponential growth function where the initial population is 80 and the population quadruples during eac
liq [111]
f(t) = 80(4^t)

For each time period, each time "t" increases by one, the population will be multiplied by 4.
6 0
3 years ago
I need it done asapp
Firlakuza [10]

Answer: 5+3 times 4+2 is 48

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which could be a conditional relative frequency table? A 4-column table with 3 rows. The first column has no label with entries
    10·2 answers
  • He​ _____________ distribution is used to develop confidence interval estimates of variances or standard deviations.
    6·1 answer
  • Which is the better buy; 3 pounds for $8.31 or 5 pound for $12.95
    8·2 answers
  • HELP ME PLS one bottle of shampoo costs 6 dollars for 8 Oz a second bottle costs 4 dollars for 5oz of shampoo wich has a lower u
    13·1 answer
  • Jim used his debit card to withdraw $35 from the ATM. Then, he wrote a check for $8.00. Which equation represents the total amou
    12·2 answers
  • A line has slope 2/3 and y–intercept −2 which answer is the equation of the line?
    9·1 answer
  • Two trains, Train A and Train B, weigh a total of 493 tons. Train A is heavier than Train B. The difference of their weights is
    11·2 answers
  • Before a renovation a movie theater had 117 seats after the renovation theater had 173 what is the approximate percentage increa
    13·1 answer
  • PLEASE HELP ME PLEASE
    13·1 answer
  • 100pts!! Please help me graph this piecewise function!!!!
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!